Tisíce LED žároviček rozzáří o víkendu nejstarší živý vánoční strom 
v České republice, ve Kvildě. Starosta šumavské obce Václav Vostradovský potvrdil, že v letošním roce osvětlení opět přibude. „Kolik je žároviček přesně, říct nedokážu. Každý rok nějakou výzdobu přikoupíme," upřesnil.


Kvilda je jednou z mála obcí, kde osvětlení zůstává instalováno celoročně. „Zjistili jsme, že nemá cenu světýlka sundavat. Kvilda je vzhledem ke klimatickým podmínkám v tomto ohledu specifická. Sundavali bychom je v květnu a nasazovali zase v září, to nemá smysl," zhodnotil Václav Vostradovský. Rozsvícený strom v době adventu vyjde Kvildské na přibližně pět tisíc korun. „Tedy v případě, že do částky započítám i každoroční opravy nefunkčních zásuvek a kabelů," popsal.


To Netoličtí přesně vědí, že vánoční osvětlení denně vyjde na 130 korun. Alespoň to potvrdil Jindřich Vaníček 
z netolické radnice. „Jedná se o orientační cenu, nemáme to spočítané detailně," řekl. Netoličtí mají výzdobu města rozsvícenou klasickými žárovkami, na vánočním stromu pak svítí do tmy LED žárovky. „Letos jsme nic nedokupovali. Vloni jsme na strom získali osvětlení sponzorským darem," poznamenal Jindřich Vaníček.