Příští týden bude například slavnostně otevřeno dětské hřiště rozšířené o sportoviště a před dokončením je také třetí etapa opravy dřevěného obložení kostela.

„Musím říci, že jsem rád, že obec řešila jen část z projektů. Je to o tom, že člověk by měl dělat to, co umí, a ostatní věci, které nezvládá a berou mu energii a čas, přenechat jiným. Obec nyní dokončila rozšíření sportoviště o dětské hřiště, tenisovou a lezeckou stěnu. Nový projekt využitelnosti bývalého penzionu u kostela umožnil získat dotaci na rekonstrukci prostor, kde by mělo vzniknout centrum umění. Konečně bychom měli získat zázemí pro akce, které vytváříme tak říkajíc na koleně pro sympozia a následné výstavy. Ale to je záležitostí jiného subjektu,“ uvedl starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Penzion u kostela obec původně nabízela k prodeji, od záměru ale nakonec ustoupila a rozhodla se pro jiný model využití. „Zastupitelstvo rozhodlo určitě hodně pokrokově. Nenechalo se zlákat ani nabídkami na odkoupení s následným využitím na penzion či bytový dům. Nabídka, která byla nakonec finančně nižší, ale pro obec do budoucna zajímavější, nás přesvědčila. Pokoje bývalého penzionu se změní na ateliéry, do kterých se budou sjíždět umělci nejen z České republiky. Vzniklá díla se pak budou vystavovat přímo na Kvildě,“ přiblížil záměr starosta.

Návštěvnost regionu je stále vysoká, přestože statistiky vykazují úbytek turistů. Ten náznak je také na Kvildě. „Proto je třeba co nejdříve vymyslet novou nabídku, abychom návštěvníky nejen přilákali, ale také co nejdéle udrželi,“ vysvětlil Václav Vostradovský.

Jeden z dalších investičních plánů do budoucna, který se přímo netýká rozpočtu obce, je cyklostezka podél silnice od záchytného parkoviště při vjezdu do obce směrem na Horskou Kvildu. „Jedná se o projekt Správy Národního parku Šumava, která na Kvildě plánuje vystavět jedno ze zoologických center spolu s jelení oborou a návštěvnickým centrem. To by mělo vzniknout zhruba kilometr a půl za obcí směrem na Horskou Kvildu v blízkosti Jezerní slati,“ doplnil informace starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Deník/Miroslav Fuchs