Volary jsou pitnou vodou zásobovány z vodojemů Horní Sněžná, Kamenná hora a Hlavní. Stav hladiny kontrolovali vodohospodáři fyzicky. Nově je však budou mít pod kontrolou neustále.

Podle informací místostarostky Jany Bártové je nutné stabilně dodávat kvalitní pitnou vodu do všech domácností ve Volarech. Systém monitoringu vyšel Volarské na 430 tisíc korun.

„Sebemenší výkyv množství i kvality se zjistí okamžitě. Dávkování čištění vody je také řízeno automaticky,“ vysvětlila místostarostka. Dva roky stará zkušenost, že bylo nutné jeden z vodojemů vinou špatné kvality odstavit, zároveň přispělo k vyhloubení dalších dvou záložních zdrojů pro případ nenadálé události na třech základních vodních zdrojích pro Volary. „Zároveň tyto dvě záložní zdroje můžeme využít v případě sucha,“ upřesnila Jana Bártová.

„Pokud systém například nahlásí příliš rychlý a velký úbytek vody, je to signál, že na vodovodní síti není něco v pořádku. Budeme tak moci případnou poruchu začít okamžitě hledat a rychle vyřešit. Tím i snížíme dobu případné odstávky dodávek pitné vody a její dopad na odběratele,“ uvedl vedoucí provozní oblasti Jih, Miroslav Ježík ze společnosti ČEVAK.

Odběr vody z vlastních zdrojů znamená, že ve Volarech za vodné platí 29,91 a za stočné 39,37 korun za kubík bez DPH. Peníze za pronájem vodohospodářské majetku pak Volarští spoří na speciálním účtu a investují do něj.