„Taneční jsou tradice, která je v Čechách od roku 1850. Jsme tím unikátní. Nejsou pouze o tom, naučit se pohybovat po parketu, ale také mimo něj. Proto by byla škoda, kdyby taková tradice, kterou máme, upadala," upozorňuje taneční lektor a jejich organizátor Jan Fíla.

Podle jeho slov sice v Prachaticích platí, že dívek se do kurzů hlásí více než chlapců, ale v dalších městech Jihočeského kraje zaznamenal spíše opačný problém. „Zdá se, že je to město od města. V Prachaticích se do kurzu přihlásila zhruba třicítka tanečních párů. Myslím si, že taneční jsou takovou vstupenkou do společenského života," poznamenal.
On sám podle svých slov vidí na různých maturitních plesech, jak někteří absolventi škol absolutně nezvládají základy tance. „A tak se stává, že při sólu s rodiči nebo pedagogy místo polky nebo valčíků zní z reproduktorů diskotéková hudba. To je přece škoda," uvedl.

Stejně tak vidí nedostatky i ve společenském oblékání, kdy se v posledních letech stává, že hlavně návštěvnice plesů už nemají společenské šaty, místo toho jdou třeba v kalhotách a tílku.

„To je dáno tím, že takovým lidem chybí společenská výchova. Ta vychází z rodiny nebo pak z tanečních kurzů. Pokud se s ní mladý člověk nesetká, nepřijde mu pak divné, že je na plese třeba v džínách. Nemělo by to ale tak být," upozornil se slovy, že velice rád vidí, jak velkou mají účastníci kurzů snahu o to, aby se na společenské akce dobře oblékli.

„Možná, že ne každý umí společenské oblečení nosit, ale dá se to naučit, řada mladých lidí už se dnes chce pohybovat ve společenském oblečení. Slyším, jak třeba dívky řeknou, že někam nepůjdou, protože mají kalhoty a nejsou na to vhodně oblečené. Nebo chlapci řeší, zda mít rozepnuté sako. To je dobře," hodnotí.