Léto je ve většině obcí regionu obdobím s nejbohatší nabídkou kulturního programu. Jsou ale i obce, kde je přes léto akcí méně než v jiných částech roku. Souvisí to například s nejčastějším zaměstnáním obyvatel a nebo přílivem letních turistů. Obce totiž kulturní nabídkou zdaleka neoslovují jen místní obyvatele.

Patrné je to například ve Zdíkově, kde je léto každoročně kulturními akcemi doslova nabité. Vše přitom vrcholí poutí, kterou tady slaví v září na svatou Ludmilu. „V letošním roce jsme tady měli Ostroffest hned na konci června, při něm se představilo deset kapel. A před dvěma týdny to bylo Šumavování, které se také vyvedlo, ačkoli nám příliš nepřálo počasí. Pořadatelé ale vše zvládli, protože měli k dispozici velkokapacitní stany. A tohle zdaleka nejsou všechny letní kulturní akce ve Zdíkově," upozornil starosta obce Zdeněk Kantořík a připomněl, že na začátku srpna na ostrově ve Zdíkově vystoupí známý herec Jaroslav Dušek, na konec měsíce jsou pak naplánovány pivní slavnosti. „Vyvrcholením našeho kulturního léta je ale vždy pouť o svaté Ludmile, letos jí bude předcházet třetí historický víkend s dobýváním Zdíkovské tvrze," upřesnil Zdeněk Kantořík. A dalším kulturním centrem ve Zdíkově je zdejší letní kino. To podle slov starosty Zdeňka Kantoříka navštívilo při posledním vysílání filmu „Líbáš jako bůh" přes sto padesát lidí.

Opakem dění ve Zdíkově je přístup Chlumanských. Pro ně je léto obdobím odpočinku, a to i od kulturních akcí. Samozřejmě, každá první sobota v měsíci je v obci ve znamení oblíbených trhů, které nabízejí vždy i bohatý doprovodný program s dechovkou a často i divadlem. A vždy jednou za dva roky se tady koná Konopická. V letošním roce ale tato slavnost připomínající ukončení sklizně konopí a lnu na programu není.

„Přes léto si dáváme spíše pauzu, hodně obyvatel pracuje v zemědělství. Pro ty je léto obdobím největšího pracovního vytížení. Máme zkušenost, že lidé na různé akce chodí spíše přes zimu. I tak ale občas nějaké to divadlo pozveme, můžeme pro něho potom využít jak kulturní sál s kapacitou osmdesáti míst, tak i zahradu mateřské školy, kde se dá postavit pódium pro venkovní představení," vysvětlila chlumanská starostka Ivana Vlková.

Podobně jsou na tom v Lenoře, kde je sice přes prázdniny kulturní program také o něco méně nabitý než v jiných ročních obdobích, ale zase zde má svůj vrchol. A tím jsou bezesporu lenorské Slavnosti chleba, jež se konají tuto sobotu. „Pec roztápíme i poslední sobotu v červnu a poslední sobotu v srpnu, ale co se týče návštěvnosti i bohatosti programu jsou Slavnosti chleba rozhodně naší největší kulturní akcí," tvrdí starostka Lenory Jaroslava Krnáková. Různorodý kulturní program potom v Lenoře startuje v září. A místní se na letošní podzim mohou opravdu těšit, čeká je totiž nejen několik zajímavých přednášek, ale i rockový koncert a divadlo.

Jaroslava Krnáková si přitom pochvaluje hlavně to, že místní mají po několikaleté pauze konečně zpět prostor, v němž se mohou při kulturních akcích scházet. Je jím zdejší sokolovna, která se navíc hned po Slavnostech chleba dočká rekonstrukce podlah a výměny většiny oken.

„Že tenhle prostor máme k dispozici, je opravdu skvělé. když totiž sokolovna nebyla, bylo tady v obci opravdu smutno a nedělalo se vůbec nic. A třeba i maškarní ples se odehrával jen v improvizovaných podmínkách. Teď je to mnohem veselejší a doufám, že se to projeví i na účasti při akcích," řekla lenorská starostka.

Také v Borových Ladách se snaží kulturní akce rozprostřít do celého roku tak, aby byla vždy alespoň jedna za měsíc. I tady je ale tou nejnavštěvovanější akcí pouť. Ta zdejší je pouť Anenská a letos se bude slavit poslední víkend v červenci. „Je to určitě akce, která sem přitáhne také nejvíce turistů. Určitě ale máme zajímavý kulturní program i přes rok," tvrdí borovoladská starostka Jana Hrazánková s tím, že pouť je každoročně koncipována tak, aby něco nabídla každé věkové skupině návštěvníků.

„Pořádáme také například hodně turnajů ve fotbale, spolupracujeme s hasiči na pořádání různých zábav, občas pozveme i divadlo. A vždy se snažíme, aby to pro místní nebylo příliš finančně náročné," konstatovala starostka s tím, že ji občas zamrzí, když je v publiku příliš prázdných míst. „Často slyším, že si lidé stěžují, že jim toho v kulturním programu nabízíme málo. Ale když se pak něco zorganizujeme, tak přijde málo lidí. Je to potom smutné i pro vystupující, kteří přeci potřebují slyšet ohlas publika," uzavřela Jana Hrazánková z Borových Lad.