„Školní vlek je docela v pohodě a jezdí se tam bez problémů. Velká sjezdovka je však otevřená sluníčku a se sněhem je to poslední roky špatné,“ popsal situaci vlekař Vladimír Vykydal.
Provozovatel vleku, strakonický SKI klub, se tedy rozhodl za tři sta šedesát tisíc korun pořídit zařízení na výrobu umělého sněhu, jenže ani to příliš sněhovou pokrývku nezvýšilo. Zasněžování totiž nepřeje teplé počasí.

Chyběl mráz

„Dělo sem přivezli kolem šestého ledna a okamžitě jsme začali zasněžovat. Pár dní na to navíc nasněžilo několik centimetrů přírodního sněhu, ale pak mrznout přestalo,“ pokračoval Vladimír Vykydal.
Tedy alespoň na Kubově Huti. Jestliže se totiž teplota na zdejším svahu pohybovala na sluníčku kolem osmnácti stupňů nad nulou, o pouhé čtyři kilometry dále a přibližně o sto osmdesát metrů níže, na sjezdovce v Horní Vltavici byl silný mráz.
„Díky dlouhotrvající inverzi byl teplotní rozdíl velký a v jednu dobu dokonce činil více než třicet stupňů. Před několika minutami jsem mluvil s kolegou v Horní Vltavici a zatímco tam jsou na svahu čtyři pod nulou, tady je na svahu kolem plus patnácti,“ povzdechl si ve středu správce kubovohuťského vleku.

Jaroslav Pulkrábek

Více v tištěném vydání v pondělí 9. února 2009.