Aby svou myšlenku posvětili, koncem roku 2008 založili spolek Bartoloměj, u jehož zrodu bylo šest místních lidí.
„Naším prvním a určitě nelehkým úkolem bylo zjistit víc o historii naší obce. Dá se říct, že ještě přede dvěma lety nebylo z historických údajů dochováno téměř nic. A protože Ktiš byla vesnicí sudetskou, oslovili jsme původní rodáky, kteří byli odsunuti do Německa. Ti u nás měli každé dva roky sraz,“ popisoval začátky člen spolku Roman Frček s tím, že myšlenka „Bartolomějců“ se německé straně moc zalíbila.
Spolupráce obou stran tak začala. „Zahraniční kolegové, kteří se nedlouho po zkontaktování stali členy našeho spolku, nám přivezli nejvíce podkladů týkajících se doby před rokem 1946. Postupně se začali přidávat i další, především z řad „skrytých patronů, až se obraz obce začal rýsovat,“ nadšeně vyprávěl velký milovník historie.
Kromě historických údajů spolek získal i několik hmotných předmětů a jiných zajímavostí. „Jak už to tak bývá, mnoho pokladů se skrývalo na půdách. Některé kousky nám tak lidé věnovali, jiné máme v opatrovnictví nebo zapůjčené. Kompletní sbírku jsme poprvé představili při oslavě sedmistého výročí založení obce. Prozatím jsme využili provizorní místnosti v místním kulturním domě. Do budoucna bychom ale chtěli získat vlastní prostory, kde by naše sbírka byla vystavená na stálo,“ mluvil o plánech Roman Frček, který doplňuje, že významnou roli měli a do budoucna i budou mít sponzoři. Jako občanské sdružení totiž spolek nezískává dotace, a tak veškerý provoz stojí právě na získaných penězích od dárců, prostředků z vlastních kapes, z publikační činnosti nebo právě z výstavy, kde podle Romana Frčka cítí do budoucna určitý potenciál.
Členové spolku se tak podíleli nejen na výstavě, ale také na vydání dvou publikací, které si návštěvníci na slavnostech mohli zakoupit. Jedna z nich je kompletně pod taktovkou spolku, do druhé pak přispěli hlavně fotodokumentací a někteří členové i články. Knihy nahlíží na obec z historického hlediska, jsou zachyceny například podoby starých domů ve srovnání se současnou podobou, a to s doprovodným popisem kompletních genealogických informací o původních i nynějších majitelích.
„Je to takový průřez. I přes to, že jsme udělali obrovský pokrok, je to podle nás jen střípek a v našem hledání budeme určitě pokračovat. Doufáme, že záliba v historii chytne i mladší generaci, abychom měli své pokračovatele. Zatím jsme pro mladé spíš jen takovými blázny,“ směje se člen spolku.
Bartolomějci tak mají práce dost. Kromě již zmiňovaných aktivit se podílejí také na různých opravách. Rukou jim tak prošla Boží muka nebo vodojem. Obnovili ale také tradici lampionového průvodu nebo masopustu. „Moc dobře si z dětství pamatujeme, jak nás lampionový průvod bavil. Proto jsme chtěli stejné zážitky předat i našim dětem. Lampiónový průvod, kterého si nejvíc užijí ti nejmenší, pořádáme na Den dětí. Dorostenci a dospělí si zase přijdou na své při masopustu. Jinak se děti snažíme vzdělávat i jinou cestou, túry po zaniklých vesnicích a nebo jen tak vyprávění není výjimkou. Naši členové nejsou ve společenském životě žádnými nováčky a návaznost na ostatní spolky, jako jsou například hasiči nebo modeláři, je v tak malé obci přirozená až nutná. Vše se prostě se vším kryje, čili i práce s dětmi. Je ale důležité zmínit, že k ničemu nikoho nenutíme, jsme především pohodový spolek. Hlavní je zábava, které si i my dospělí v klubovně nebo hospůdce, kde se většinou i všechny nápady a akce plánují, užijeme,“ závěrem odhalil zákulisí spolku Roman Frček.