David Černý, Prachatice

close David Černý. info Zdroj: Foto: Deník zoom_in

Můj názor na Nice je, že je to důsledek francouzské zahraniční politiky a dokud bude sedět v elyseyském paláci komunista Holland, tak se rozhodně nic nezmění.  Naději vidím v připadném volebním viltězství Marie Le Penové a rozpadu Evropské unie, jako politicko byrokratického celku, zavedení důsledné ochrany hranic a vyhoštění všech nelegálních migrantů. Peněz má na to Brusel rozhodně dost.

Jakub Nepustil, Prachatice

close Jakub Nepustil. info Zdroj: Foto: Deník zoom_in

To, co se ve čtvrtek večer v Nice stalo, je hrozná tragédie. V příštím týdnu odjíždím do zahraničí, předpokládám, že jde o oblast, které se podobné útoky netýkají, ale i v minulém týdnu jsem byl v zahraničí. Strach nemám, myslím si, že cílem útoků je právě vyvolat strach. A pokud mu podlehneme, v podstatě tím vyhrají. Snažím se takovým věcem nepodléhat.

Jakub Pavlovský, Praha

Mám kamaráda, který pracuje přes léto v Nice jako číšník. Včera stál asi 150 metrů od toho místa, kudy projížděl ten náklaďák. Řekl mi, že lidé prý lítali a to auto s sebou bralo všechny: děti, kočárky, ženy. Teď jsou prý ještě vyprodané všechny letenky až do konce měsíce, všichni odjíždějí.

Vladimíra Fridrichová Kunešová

close Vladimíra Fridrichová Kunešová. info Zdroj: Foto: Deník zoom_in

Nice, město, které založili Řekové již ve čtvrtém století před naším letopočtem v dobách, kdy hledali možnosti zakládání nových klidných přístavů na pobřeží pozdější Itálie a Francie. Tak vzniklo Nové Město – Neapolis, naše známá Neapol, Janov, na francouzském pobřeží Menton, a další. Řekové nazvali svůj nový přístav Nikaia podle své bohyně vítězství Niké. Italové mu dali jméno Nizza a nakonec Okcitánci jméno Nice.

Město bylo vždy symbolem prosperity, bohatství i místem důležitých politických jednání. Vždyť lodě přivážely zdaleka orientální zboží jako koření, hedvábí, drahé látky, parfémy, ale také kozí kůže, ze kterých se šily kožené rukavice napuštěné místními i zámořskými vůněmi.

Vyslovíte-li jméno Nice, vidíte palmy, široké bulváry, parky, promenády kolem moře, které Vás vítá širokými a dlouhými plážemi. Kolem Anglické promenády postavili Ti nejbohatší z celého světa své vily, budovu Opery, hotel Negresco, kde i obyčejná káva stojí závratné peníze. Vy, jako návštěvník se však na všechnu tu krásu a přepych můžete dívat zcela zdarma s kornoutem levné zmrzliny v ruce.

Vystoupáte-li strmými ulicemi do výše položených tichých čtvrtí, můžete navštívit muzeum Marca Chagalla s jeho obrovitými plátny se starozákonní tématikou. Můžete navštívit vilu, ve které žil a maloval Henri Matisse, dům s přilehlou zahradou plnou květin a kaktusů.
Této krásné představě je však konec. Do města vstoupila smrt, strach, žal a obavy o životy blízkých lidí. Květiny stále voní, moře stále šumí svoji odvěkou píseň, na Nice se však snesl přízrak zla a neštěstí. Lidé, kteří se i se svými dětmi přišli radovat v den státního svátku Francie, umírali vinou bezbřehého fanatismu a nenávisti.

Navštívila jsem Nice mnohokrát jako průvodkyně školních i dospěláckých zájezdů. Většina výletů byla pořádána v jarních a letních termínech, tedy v této roční době. Sjížděli se sem lidé z celého světa a vždy žili v přátelství a pohodě. Jak se asi cítí průvodci skupin, musí-li přepočítávat své klienty a zjistí-li, že někdo chybí. Kde hledat? Kam volat?

Zatím nemám od svých kolegů žádné zprávy. Nepochybně nejde jen o samotné město Nice. Azurové pobřeží je hustě zalidněno. Jsou zde další letoviska i města – Antibes, Cannes i malé osady s přilehlými kempy plnými turistů nejen na samotném pobřeží, ale i v blízkém vnitrozemí.

Jak ukončit tuto krátkou úvahu? Nejsem si jista, zda by se našla pointa, která by vše uzavřela. Mít uspokojení z toho, že se snad nikdo z mých přátel nestal obětí
násilí? Ale co ti druzí?

Alena Jírová, Prachatice

V těsné blízkosti Nice máme známou rodinu, ke které jezdíme. Manžel už jim telefonoval, zda jsou v pořádku. Je to šílený pocit, když si uvědomíte, že k útoku došlo na místech, kam rádi chodíme na procházky. Obavy dnes můžete mít všude, takže, aby nás to odradilo od cestování, to neodradí. 

Ladislav Beran, Volary

close Ladislav Beran. info Zdroj: Foto: archiv Ladislava Berana zoom_in

Tohle je již vrchol všeho. Terorismus se nezastavuje a své útoky stupňuje. Již tak hodně zkoušená Francie zažila další těžký útok. Nyní je vidět, že bezpečnost musí být na prvním místě. Není prostě možné, aby si zde jedna skupina pod rouškou jakéhosi nenormálního náboženství dělala v celém světě co chtěla. Boj s terorismem se musí zřejmě změnit, ale tohle je již moc. V den státního svátku Francie to je již velká síla a ukazuje se, že teroristům je jedno, kdy udeří. Tohle však mohlo být i cílené. Upřímnou hlubokou lidskou soustrast do Francie a do Nice.

Jan Bauer, Prachatice

close Jan Bauer zoom_in

Je to odporný teroristický čin. Francie prochází těžkým obdobím, ale zvládne to. Je to silná a hrdá země, ale právě nyní potřebuje podporu svobodného a demokratického světa. Sám jsem ale viděl, jak se Francie za posledních 15 let změnila. Stejně jako ostatní země naivně prosazující multikulturalismus bez hranic. Příčin současného stavu je více, ale na takovéto tragédie se zadělávalo hodně dlouho.