V loňském roce se nad historickým centrem Krumlova podle mluvčí města Petry Nestávalové poprvé představili novodobí provazochodci, mladí muži na „lajnách“, kteří přecházeli na pružných popruzích napnutých vysoko nad střechami domů v centru města. Letos se ve spolupráci s městem rozhodli začít novou tradici ve formě highline festivalu, kterého se zúčastní kolem 50 závodníků z České republiky, ale i Německa, Polska a dalších zemí.

„Po dobu čtyř dnů mají obyvatelé i návštěvníci možnost zažít město v nové atmosféře a být svědky dechberoucích výkonů. Nad historickým centrem města bude instalováno 10 výškových lajn o délce 28 až 235 metrů, propojeny jimi budou například zámek, Regionální muzeum, Základní umělecká škola či Městské divadlo,“ uvádí místostarosta Martin Hák.

Diváci na místě, nebo v on-line přenosech budou moci sledovat nejen přechody výškových lajn, ale také závody na rychlost (speedline) a závody v tricích na lajně, při kterých jsou k vidění akrobatické kousky na tzv. trickline. Po celou dobu festivalu si může veřejnost podle mluvčí radnice umění pohybu na lajně vyzkoušet v Městském parku, kde budu napnuté lajny různých délek a typů.

Kolem kolem Kaplice a bujanovská traktoriáda.
Kolem kolem Kaplice: Cyklisté měli tentokráte za cíl Traktoriádu v Bujanově

V programu je ale prostor i pro show – v sobotu večer například jeden z lezců, Tomáš Valenta, na svém vynálezu – světově unikátním slackboardu – projede dráhu nad Vltavou rychlostí 40 km/hod, a navíc s ohňovou světlicí v ruce. Divácky atraktivní bude i přechod lezců v barokních kostýmech na lanech vedoucích ze zámku k vyhlídce na V. nádvoří a z kostela sv. Jošta k Regionálnímu muzeu. Slacklineři budou své kousky ukazovat i na hladině Vltavy, respektive na plujícím voru, který bude k vidění z Rybářské ulice a protilehlé náplavky.

„Český Krumlov má pro náš sport a umění nesmírný potenciál. Zveme proto všechny zájemce jak na soutěžní podívanou, tak na naše workshopy, kde veřejnosti ukážeme, co tato aktivita obnáší. Těšíme se také na viděnou při přednáškách v Prádelně, nebo na projekcích outdoorových filmů,“ zve na festival lezec a hlavní organizátor Michal Pírek ze skupiny Slack Show.

Zahájení výstavy žáků výtvarného oboru ZUŠ Český Krumlov. Učitelé výtvarky nejsou žádní suchaři, a tak pro návštěvníky připravili překvapení pro obveselení.
VIDEO: Pohyb je téma výstavy krumlovské zušky. Vernisáž proto začala rozcvičkou

„Do budoucna bychom chtěli v rámci festivalu přilákat do Krumlova kromě slackline i cirkusové a varietní umělce, akrobaty, žongléry nebo piloty horkovzdušných balónů. Letní Letná v Praze je pro nás velkou inspirací, Krumlov si zaslouží moderní festival, který bude bavit a inspirovat všechny generace,“ dodává místostarosta.