To ale není jediná novinka. Obnovy se totiž dočkal i velký vstupní sál, kde milovníky historie upoutají lovecké výjevy, jež prošly rukama restaurátorů.
„Prostor je naprosto úžasný a sál i zámek celkově dostaly naprosto nový náboj. Podoba se tak konečně vrací do druhé poloviny 16. století,“ lákal kastelán na zámek další turisty. Dodal, že restaurátoři pracovali velmi důsledně a výsledek je znát. „Máme ohlasy i od samotných návštěvníků. Lidé si prohlídku zámku pochvalují,“ řekl Troup.
Zámek jako takový prochází důslednou rekonstrukcí a obnovou nepřetržitě posledních třicet let. Vodní příkop vlastně téměř neexistoval. Renovací prošly zámecké zahrady, bašty i kostel Nanebevzetí Panny Marie a téměř všechny malířské a štukové výzdoby. Právě jejich restaurování trvá už tři roky a blíží se ke konci. „Máme za sebou kus práce. Až teď je vše téměř zkompletované. Chybí opravit posledních pět malých místností,“ upřesnil kastelán.
Jedním dechem ale dodal, že letošní novinkou a chloubou zámku se stanou nově nainstalovaná ložnice a pracovna rožmberského komorníka Jana Hagena. Tam nebude chybět komora se zbraněmi. „Jde o lovecké věci, vždyť Kratochvíle vždy sloužila jako lovecký zámek,“ připomněl. Otevření nových prostorů je naplánováno na pondělí 28. června.
Dokončení oprav kastelán Vojtěch Troup předpokládá v příštím roce. Na zámek se vrací dobový nábytek a prostory tak dýchnou dobou dávno minulou. „Prostory se snažíme instalovat podle dochovaných inventářů,“ dodal. Renovace zámku není levná záležitost. Jen stavební práce si vyžádaly desítky milionů korun.