Vedení Prachatic má snahu o snižování ceny za elektrickou energii, proto nechalo zpracovat energetickou koncepci. Ta kromě jiného vytipovává veřejné budovy v majetku Prachatic vhodné pro instalaci malých fotovoltaických elektráren. První objekty, které jsou k instalaci slunečných panelů vhodné, jsou Čistírna odpadních vod a Sportovně relaxační centrum Prachatice. Už příští týden proto prachatičtí zastupitelé budou rozhodovat o financování obou investičních akcí, které následně sníží výdaje na elektrickou energii. „V případě, že zastupitelé rozpočtové změny schválí, v květnu podepíšeme smlouvu s dodavatelskou firmou a na přelomu září a října budou na obou městských budovách funkční fotovoltaické elektrárny,“ upřesnil prachatický starosta Jan Bauer. Vedení města ale nechce instalaci panelů platit jen z rozpočtu, a tak požádalo o dotaci z modernizačního fondu životního prostředí. „Její maximální výše je stanovena na přibližně 1,3 milionu korun,“ upřesnil prachatický starosta.

Rekonstrukce na Libíně začne v květnu

Prachatičtí radní souhlasí s výběrem komise a schválili nejvýhodnější nabídku na rekonstrukci horské chaty Libín. Pokud výběr radních odsouhlasí zastupitelé začne se s rekonstrukcí původní chaty s restaurací a zázemím pro společenské události na vrcholu Libína. Zastupitelé Prachatic mají odsouhlasit financování a následně má vedení města na konec května naplánované předání staveniště. Zastupitelé Jihočeského kraje zase mají odsouhlasit dotační peníze z investičního fondu Jihočeského kraje. „Vybraná firma, Luspol SE, by měla začít odstraněním doplňkových staveb. Teprve potom zahájí rekonstrukci stávající zchátralé horské chaty,“ popsal plán prachatický starosta.

Horská chata a rozhledna na vrcholu Libína.
Prachatičtí chtějí na vrcholu Libína „chytit“ už příští letní sezonu

Nově vzniklá restaurace bude mít kapacitu čtyřicet šest hostů a 10 ubytovacích lůžek, současně vznikne doplňkový skladovací objekt. Na vnitřní část navazuje letní terasa s dalšími padesáti místy k sezení s bezprostřední vazbou na okolní volné zatravněné plochy. V rámci realizace projektu budou vybudována parkovací stání a nové zpevněné plochy. Součástí investice je čistírna odpadních vod a vrty pro tepelné čerpadlo. Dokončení je plánováno do června roku 2025. „Jde o projekt, u kterého usilujeme také o podporu z krajského investičního fondu, a který by mohl nabídnout vyšší turistickou atraktivitu našeho města a přilehlého okolí. Ve spojení s blízkými Singltreky a lesními stezkami, krásným historickým náměstím a sportovišti dokáže naše město zajistit jeho občanům i návštěvníkům plnohodnotné celoroční kulturní a sportovní vyžití. Rozhledna na Libíně se pak pro celou řadu místních stala pravidelným cílem a mnozí se každoročně snažíme o pokoření rekordů v počtu výšlapů. Kvalitní občerstvení či oběd přímo pod rozhlednou se tedy může stál jednou z dalších motivací, proč náročný výšlap absolvovat zas a znovu,“ upřesnil význam této připravované investiční akce starosta města Jan Bauer.

Tři nové byty na Skalce a peníze na památky

V Domě s pečovatelskou službou na Skalce by vedení města Prachatice chtělo tři nové bytové jednotky. Radní proto diskutovali o přípravě projektu na ně. Mluvilo se ale také o regeneraci městských památek. Každoroční rozdělení finančních příspěvků z Programu regenerace Městské památkové péče ale musejí odsouhlasit zastupitelé.

Zastupitelé ale také dostanou na stůl žádost městské společnosti Sportovní zařízení o poskytnutí dotace z Národní sportovní agentury na rekonstrukci travnatého fotbalového hřiště s hybridním trávníkem.

Zastupitelé o "obřadce"

Termín jednání zastupitelů je stanoven na pondělí 29. dubna od 15 hodin v sále Národního domu. A kromě již zmíněného by mělo dojít také na diskuzi o Obřadní síni Prachatice. Výsledek studie, která se stal podnětem k vášnivé debatě Prachatičáků na sociálních sítích, by měl zastupitelům i veřejnosti odprezentovat místostarosta Jakub Nepustil.

Obřadní síň v Prachaticích podle návrhu architektky Heleny Dařbujánové.
Obřadní síň v růžové se nelíbí. „Je to nevkusné,“ shodují se obyvatelé Prachatic

V Krumlovské dojde k rekonstrukci sociálních zařízení

Rada města schválila výběr nejvhodnějšího dodavatele na akci týkající se rekonstrukce sociálních zařízení v ulici Krumlovská 734. V domě dojde ke stavebním úpravám. Jádra budou nově vyzděná, podlahy a stěny nově obloženy, rekonstrukci projde elektroinstalace a vzduchotechnika. Krátkodobý diskomfort nájemníků spojený se samotnou realizací bude následně překlopen do zvýšení kvality bydlení v tomto bytovém domě v podobě moderních sociálních zařízení. Po dobu stavby má Městská správa domů a bytů pro nájemníky připraveno náhradní ubytování. Plánované dokončení akce je září letošního roku.

Zdroj: Eva Suchá, MěÚ Prachatice