Potvrdila to hejtmanka Ivana Stráská. „Jde nám o to, aby majitelé i obyvatelé zničených domácností obdrželi finanční podporu co nejdříve,“ uvedla hejtmanka. Další část finančních prostředků z veřejné sbírky bude rozdělována průběžně podle toho, jak velkou sumu se v následující době podaří nashromáždit.

Výbuch v Lenoře zdemoloval obytný dům.
Do bytů v Lenoře už nefouká

Peníze budou v úterý rozdělovat také lenorští zastupitelé. Ti by mohli lidem z domu s číslem popisným 31, kteří přišli naprosto o všechno, nejen o střechu nad hlavou, rozdělit zhruba čtyři sta tisíc korun. Částku a způsob jejího rozdělení ale podle Antonína Chrapana, starosty obce, upřesní právě až jednání zastupitelstva.

Výbuch v Lenoře zdemoloval obytný dům.
Do bytů v Lenoře už nefouká

„Jedná se jak o peníze obce, ale i ty, které nám byly na pomoc doručeny přímo na obec. Počítáme také s tím, že peníze následně dostanou i obyvatelé poničených bytů ze sousedních bytovek,“ uvedl Antonín Chrapan. Zatím nejsou rozděleny peníze, které lidé posílají na účet ADRA. „Schůzku máme na začátku listopadu,“ dodal starosta. 

Prachatičtí zastupitelé v pátek 25. října odsouhlasili sedmnácti hlasy pomoc pro obyvatele obce Lenora, kteří byli 3. října postiženi výbuchem a následným požárem. Robert Zeman (Pro Prachatice) sice navrhoval sumu o dvě stě tisíc korun vyšší, s tím ale jeho kolegové napříč politickým spektrem nesouhlasili. "Rád bych, aby peníze byly určeny přímo pro lidi postižené výbuchem. Nechci, abychom peníze poslala na sbírkový účet," upřesnil Robert Zeman. S jeho názorem souhlasil i starosta Martin Malý a dalších šestnáct zastupitelů. Prošel ale protinávrh Martina Malého a Prachatice pošlou do Lenory sto tisíc korun přímo na účet obce s tím, aby peníze byly rovnou rozděleny postiženým obyvatelům. "Po analýze částek na sbírkovém kontě, potřeb jednotlivých lidí a přesném vyjádření pana starosty z Lenory se k případnému navýšení sumy můžeme ještě vráit," doplnil Martin Malý.

Pohled na výbuchem zničený bytový dům v Lenoře na Prachaticku. Při tragické události jeden člověk zemřel a devět lidí se zranilo, z toho dva těžce.
VIDEO: Výbuch v Lenoře. Jeden mrtvý, devět zraněných