Přestože se nyní zraky veřejnosti dívají na Prachatice jako druhé největší ohnisko Covid-19 v Čechách, starosta Martin Malý situaci ve městě považuje za poměrně klidnou. „Občané se na nás obrací s různými dotazy nejčastěji telefonicky a e-mailem, kdy odpověď mají ihned, nebo je nasměrujeme na příslušné instituce,“ uvedl, že informují také prostřednictvím rozhlasu, městských webových stránek i facebooku.

ČERNÝ SCÉNÁŘ NEČEKÁ

Jisté obavy má. „Ale snažím se být optimistou, stejně jako kolegové z hygieny a krizového štábu věříme, že zůstaneme zdraví,“ dodal.

Dle slov ředitelky krajské hygienické stanice by v pátek ráno měli všichni už znát výsledky svých testů. „Pozitivní výsledky zajišťuje laboratoř, negativní hygiena a předáváme je hned,“ řekla Kvetoslava Kotrbová s tím, že ve čtvrtek k 17. hodině měli k dispozici výsledky dvou třetin testů.

„Zatím je výsledek příznivý, ale celkový závěr nelze ještě předjímat,“ uvedla s tím, že v tomto množství odhalili jen čtyři pozitivní osoby. Toto hromadné epidemiologické testování je dle jejích slov hrazeno z veřejného zdravotního systému.

ŘEČ ČÍSEL (čtvrtek 30. července 17 hodin)
Prachatice 33
České Budějovice 16
Jindřichův Hradec 14
Tábor 13
Písek 7
Strakonice 7
Celkem pozitivních 90

Poslední odběry zvládla prachatická nemocnice udělat ve čtvrtek brzy ráno. Testu se za dva dny podrobilo na 346 zaměstnanců firmy, včetně agenturních pracovníků.

V prachatické nemocnici odebrali za dva dny téměř stovku vzorků. „Všechny putovaly do strakonické nemocnice,“ uvedl ředitel nemocnice Michal Čarvaš. V obou případech netrvaly odběry déle než hodinu. „Na odběrovém místě odvedli výbornou práci,“ pochválil ředitel zaměstnance.

TESTY ŠLY RYCHLE

Samotný PCR test je rychlý a personál už ho po více jak tříměsíčních zkušenostech ovládá perfektně. „Sestry jsou šikovné, během devadesáti sekund je výtěr hotový,“ dodal Michal Čarvaš.

Mobilní stany ve středu před firmou InTiCa odbavily se svými dvěma odběrovými týmy ze Strakonic a Českých Budějovic na 282 osob. První výsledky se dozvěděli zaměstnanci už ve středu, další vyhodnocení obdrželi během čtvrtka večer.

Ve středu hygienici odhalily v těchto odběrech pět pozitivních osob. „Ve třech případech se jednalo o zaměstnance testované prachatické firmy, ve dvou dalších o rodinné příslušníky jejích dříve pozitivně testovaných pracovníků,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ve čtvrtek rozklíčování pokračovalo. K 17. hodině věděli o čtyřech případech. „Výsledek je velmi příznivý, ve dvou třetinách vyšetřených vzorků máme čtyři nové nemocné,“ shrnula s tím, že se na ohnisko zaměřili včas.

Prachaticemi koluje informace, že další ohnisko koronaviru je ještě v jiné místní firmě, kde se údajně nakazilo osm osob. Podle informací Deníku osm lidí podstoupilo testy, pozitivní ale byl pouze jeden z nich. Také Kvetoslava Kotrbová zmínila, že krajská hygienická stanice samozřejmě eviduje jednotlivé pozitivní případy i z jiných firem, to ale platí nejen pro Prachatice, nýbrž pro celé území kraje.

IZOLOVANÉ OHNISKO

Odpoledne se také konala videokonference starostů obcí s rozšířenou působností s Kvetoslavou Kotrbovou a hejtmankou Ivanou Stráskou. Na ní probrali a zhodnotili současnou epidemiologickou situaci.

„Z diskuse vyplynulo, že v našem regionu je jediné významné ohnisko v Prachaticích, ale toto ohnisko je po zásahu krajské hygienické stanice zmapované a izolované. Jak Prachaticko, tak celý kraj je tak z epidemiologického hlediska bezpečný pro obyvatele i pro jeho návštěvníky,“ uzavřela hejtmanka Ivana Stráská.