„Takových výjezdů nám už v loňském roce dva až třikrát přibylo,“ připustil ředitel Městské policie v Prachaticích Ivo Novotný. Ten přisuzuje navýšení této trestné činnosti ekonomické krizi.
Podle našich informací a pravidelných svodek městské policie se stává, že do jednoho marketu čas od času k nahlášené krádeži strážníci vyjíždějí i třikrát denně. Průměrně jsou pak krádeže za zhruba dvě stě korun. Do obchodů volají městské strážníky hlavně pokladní jednotlivých obchodů, kterým se buď zloděj snaží projít přes kasu jen se zlomkem toho, co nakoupil, nebo rovnou utíká. A výmluvy takových hříšníků? Nejčastěji chtějí zboží dále zpeněžit a získat tak hotovost, nebo prostě řeknou, že nemají na zaplacení.
Hlídky strážníků tak už vyjíždějí několikrát za den k jednotlivým supermarketům nebo obchodům preventivně. „Stačí, když se hlídky u jednotlivých prodejen jen na chvíli ukáží. Jako prevence je to ideální,“ uvedl Ivo Novotný.
Na druhou stranu ubylo v loňském roce přestupků v dopravě. Městští strážníci totiž nepoužívají měřič rychlosti. To ředitel strážníků Novotný zdůvodnil tím, že by museli nakoupit značky, jež upozorňují řidiče na úseky měřené rychlosti. To je ovšem nákladné, a tak raději radar městská policie ze své náplně činnosti na nějaký čas vyřadila.
V loňském roce měli Prachatičtí šestnáct strážníků a jednu civilní zaměstnankyni, která pracuje jako preventistka. „Navíc jsme využili nabízeného programu úřadu práce. Dva dlouhodobě nezaměstnaní lidé tak našli uplatnění jako obsluha kamerového systému a pultu centrální ochrany,“ upřesnil Ivo Novotný.