„Řečí statistických čísel v rámci zatím dvou územních odborů bývalého okresu Prachatice je nápad trestné činnosti za první čtvrtletí do 20. dubna vyšší o 35 trestných činů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku,“ tvrdí vedoucí Územního odboru Služby kriminální policie a vyšetřování Roman Rypáček.
Statistiku podle něho do značné míry ovlivnil nový trestní zákoník. „Obecně vzato je tedy nápad trestných činů vyšší, převážně se tento nárůst týká obecné kriminality, kde došlo k nárůstu o třicet činů. V této oblasti se o čtrnáct věcí zvýšila násilná trestná činnost. Většina věcí se ale týká majetkové kriminality, a to krádeží vloupáním a v krádeží prostých,“ vysvětlil Roman Rypáček.
Nejvíce případů je přitom u věcí s nejnižší škodou, které se podle policistů také relativně nejhůře objasňují, i když při krádežích vloupáním ve výsledku škoda nerozhoduje. „V těchto případech máme nárůst devatenáct věcí. Nedá se předpokládat přiznání pachatele, takže v těchto případech je to o důsledném zajištění stop na místě činu a zajištění důkazů. Statisticky jsme ve srovnání o něco hůře, i když to neznamená, že bychom hůře pracovali. V loňském roce bylo trestným činem například také řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění. Těch bylo poměrně hodně. To byly logicky vždy objasněné trestné činy a nově je takové chování řešeno jako přestupek, což statistiku do značné míry ovlivňuje a ve výsledku je objasněnost oproti loňskému roku nižší.
Nicméně ve srovnání objasněnosti nám letos vychází pouze o jeden skutek nižší objasněnost, přičemž vloni do toho byla zahrnuta i výše zmíněná řízení bez řidičského oprávnění,“ doplnil Rypáček.