Dle předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzany Roithové po týdnu evidují covidová oddělení nemocnic snížení počtu hospitalizovaných. „Dostali jsme se pod pět set pacientů v rámci celého kraje, což je pozitivní zpráva,“ sdělila.

Některé nemocnice se tak připravují na otevření operačních sálů. „Mám zprávy, že minimálně dvě tři by k tomu už mohly mít volnou personální kapacitu,“ uvedla s tím, že se jedná o zahájení plánované péče, například operativy v rámci ortopedie.

Raději počkají

V Prachaticích jsou opatrnější. S kroky k normálnímu režimu počkají až na začátek května. Trend pomalého snižování podle jejích slov rozhodně pokračuje. „Klesl nám počet pacientů na jednotkách intenzivní péče i připojených na plicní ventilaci,“ doplnila.

Skeptická je však k aktuálnímu nástupu dětí do škol a otevírání vybraných obchodů a služeb. „Zatím nejásám, protože nevím, jaké bude mít rozvolňování vliv. Obávám se agresivnější brazilské mutace,“ zmínila. Teprve nyní se totiž čísla dostala na úroveň podzimní vlny pandemie.

Vrací se k normálu

Jak informoval ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala, jeho zdravotnické zařízení se pomalu ale jistě vrací i k necovidové péči. „Počty hospitalizovaných pacientů s koronavirem se u nás za týden rapidně snížily,“ informoval s tím, že během velikonočních svátků přijímali jeho zaměstnanci až stovku lidí denně. „Nyní máme asi jen padesát hospitalizací,“ upřesnil.

Z toho důvodu si nyní mohou dovolit pozvolný návrat k odloženým operacím. „Operace v současnosti plánujeme podle míry akutnosti a pokračujeme tak v zahájeném rozvolňovacím procesu,“ zmínil Fiala. Operace se ve Strakonicích mohou nyní dočkat například lidé s křečovými žilami, potížemi se žlučníkem či žlučovými cestami, gastroproblémy, šedým zákalem a také čekatelé na různé druhy gynekologických zákroků. „U těchto výkonů jsme ve skluzu, od pondělí proto jedeme na plné obsazení všech našich operačních sálů,“ vysvětlil ředitel strakonické nemocnice.

I pobytových služeb

Dohnat chtějí také dočasně pozastavenou péči v konzervativních oborech jako jsou například neurologie či plicní medicína. „Toto se dotýká zejména odložených léčebných a diagnostických pobytů v těchto oborech. Věřím, že hodně pacientů se těší například na oční operace,“ uzavřel Tomáš Fiala.