Hluboké jámy jedna vedle druhé zaplněné vodou. Magda Troubilová má již několik let místo lesního pozemku s mladými stromy jen hromady jílu mezi jámami vyhloubenými nelegálními kopáči vltavínů.


V posledních letech nabrala činnost hledačů světoznámých polodrahokamů, jejichž naleziště jsou rozeseta po jižních Čechách, opět na intenzitě. Své o tom ví právě Magda Troubilová z Prachatic, která před lety zdědila nemovitost a spolu s ní také lesní pozemek poblíž Jankova na Českobudějovicku. Z nájezdů kopáčů vltavínů je nešťastná ona i její sousedé. Nejenže jí poškozují soukromý pozemek, svým jednáním totiž ohrožují bezpečnost a zdraví lidí, kteří do lesa chodí na houby. Nemluvě o tom, že první z hlubokých jam se nacházejí jen několik desítek metrů od chatové osady. „Nevím, co mám dělat. Pokud někoho nechytnou přímo na místě, neudělá s tím nic ani policie. Nemám ani prostředky, ani sílu, abych neustále zahrabávala další a další jámy," krčí Magda Troubilová bezradně rameny s vědomím, že jako vlastník pozemku cítí určitou zodpovědnost.


Aktivitu kopáčů vltavínů potvrzuje i starosta Jankova Jan Jílek. Připouští ale, že obce se to přímo netýká. „Vše se děje na soukromých pozemcích. Maximálně nám policie sdělí, že něco vyšetřuje," dodal. A právě jihočeští policisté počátkem března zadrželi na Českobudějovicku deset osob, které se snažily obohatit nelegální těžbou vltavínů, mimo jiné i v okolí Jankova. S kopáči vltavínů mají své zkušenosti také Netoličtí. Město bylo nakonec před dvěma roky nuceno pronajmout zhruba hektarový pozemek soukromé firmě, která zde vltavíny těží legálně.