Tahle samozřejmost by mohla u Křišťanovického rybníka vzít brzy za své.


Starosta Záblatí Vladislav Klabouch už nehodlá dál tolerovat nevhodné chování některých návštěvníků, kteří nejsou schopni si po sobě uklidit a nechávají tu odpadky. Ty pak obec na své vlastní náklady uklízí. Zatím!


Přitom jen o několik desítek metrů dál takové problémy nejsou. „U hráze se o pořádek stará nájemkyně stánku s občerstvením. Jsou u něho i odpadkové koše, takže nechápu, proč, když si tam lidi něco koupí, nehodí odpad do těch košů," upozornil Vladislav Klabouch.
Nepopírá, že se obec stará a chce i nadále starat o plochu u rybníka, ale vše má podle něj své meze. „Na jednu stranu chceme lidem, kteří sem roky jezdí za koupáním, vyjít vstříc, ale tenhle stav už tolerovat nebudeme. Jestli někdo nechce pochopit, že existují určitá základní pravidla, ke kterým patří i to, že po sobě nenechám nepořádek, budeme to řešit jinak," varuje neslušné návštěvníky Vladislav Klabouch.
Momentálně funguje stánek s občerstvení pouze u hráze, ale obec chce umožnit i otevření druhého přímo u pláže. „Jakmile by se druhý stánek otevřel, logicky by tu byly i odpadkové koše, ale ty tam ještě nejsou. Záblatí není zrovna bohatá obec a Křišťanovický rybník je známá lokalita. Proto očekáváme od lidí, kteří sem jezdí, že se začnou chovat slušně a ohleduplně k ostatním i vůči prostředí," vyzval starosta návštěvníky.


Navíc by si podle jeho slov měli všichni uvědomit, že se Křišťanovický rybník nachází v chráněné krajinné oblasti a může se stát, že další nevhodné chování lidí může skončit až zákazem koupání. „Pláž je na hranici první zóny CHKO, a pokud přestaneme pláž udržovat, zcela po právu by zákaz koupání mohl následovat," dodal starosta.


Obec sice v minulosti měla od návštěvníků Křišťanovického rybníka částečný příjem z poplatku za parkování, který se vybíral přímo v Křišťanovicích. „To platilo ještě za bývalého starosty, ale ten přínos nebyl takový, aby si mohla obec dovolit držet člověka, který by poplatky vybíral a byl tam každý den, proto už to neděláme. Proto mne zaráží, že někteří návštěvníci jezdí a parkují i přes zákaz vjezdu až k rybníku. Často se tudy pak nedá projet. Takže uvažujeme i o instalování závory v Křišťanovicích s tím, že klíče od ní dostanou jen vlastníci rekreačních nemovitostí a další organizace včetně integrovaného záchranného systému," doplnil Vladislav Klabouch.