Noví volarští zastupitelé se sejdou v pondělí 17. října a jisté je, že starostou už nebude Vít Pavlík. Voliči ho do zastupitelstva neposlali. Skončí i jeho zástupkyně Jana Bártová, která ale zůstává řadovou zastupitelkou města. Se zánikem uvolněných funkcí ve vedení měst souvisí podle zákona o obcích finanční odměna, takzvané odchodné. Podle dostupných informací z portálu Ministerstva vnitra ČR má uvolněný člen vedení města, tedy starosta a místostarosta nárok na odchodné podle času, po který vykonával svou funkci.

Odchodné ve Volarech se vypočte z výše měsíční odměny pro vedení obce do pěti tisíc obyvatel. V praxi to znamená, že podle tabulek ministerstva vnitra dostával starosta 66 286 korun měsíčně, místostarostka Volar pak 58 332 korun. Oba funkci vykonávali více než tři celé roky. Mají nárok na odchodné násobené čtyřmi, starosta na 265 144 korun a jeho zástupkyně na 233 328 korun.

Za zneužíváni osmileté dívky dostal třiašedesátiletý senior u Krajského soudu v Českých Budějovicích 4 roky a 4 měsíce, musí se také podrobit sexuologické léčbě a zaplatit odškodné 150 tisíc korun.
Důchodce znásilňoval dívenku z Prachaticka. Odměnou jí byly drobné a sladkosti

Na odchodné dosáhne také celé uvolněné vedení města Prachatice, starosta i oba místostarostové. I v jejich případě se výše měsíční odměny, která pro starostu v Prachaticích činí 78 443 korun měsíčně a pro každého z jeho zástupců pak 69 031 korun, bude také násobit čtyřmi.

Odchodné získá každý ze starostů, který po letošních komunálních volbách končí v uvolněné funkci. Pokud starostovali více než tři celé roky, vždy se suma násobí čtyřmi. Měsíční odměna pro starosty se liší podle počtu obyvatel obce, kterou vedou. Takže například ve Lhenicích nebo Vacově se bude násobit částka 60 187 korun, v Lenoře 54 086 korun, v Chlumanech či Záblatí 48 244 korun a ve Kvildě pak 42 959 korun.

Prachatičtí zvolí nového starostu v pondělí 24. října  

V sále Národního domu se v pondělí 24. října poprvé v novém volebním období sejdou zastupitelé. Odstupující starosta Martin Malý svolal jednání zastupitelů třetí hodinu odpoledne. Zastupitelé nejprve složí slib a hned po určení volební a návrhové komise bude volen starosta a jeho zástupci. Jediným kandidátem na starostu nové prachatické koalice složené z ODS + TOP 09 + NK, Živých Prachatic, Prachatic společně a KDU – ČSL s podporou Pro Prachatic je Jan Bauer. Na jeho uvolněného zástupce koalice navrhuje Jana Kotrbu a neuvolněným místostarostou by se měl stát Jakub Nepustil.

Divácké místo č. 2.
Rallye tří měst omezí dopravu na Prachaticku. Podívejte se, kam mohou diváci

Zatím zveřejněné termíny ustavujících jednání zastupitelů:
15. října: Bohunice
17. října: Volary
18. října: Žernovice, Stožec, Strážný
19. října: Strunkovice nad Blanicí
20. října: Vimperk
21. října: Kvilda, Záblatí
24. října: Prachatice