Na rozdíl od výborů, o jejichž zřízení a jmenovitém složení včetně předsedů rozhodují hlasováním zastupitelé, komise zůstávají plně v kompetenci rady města. „Komise jsou iniciativní a poradní orgány rady a záleží pouze na ní, zda je jmenuje, jaká podrobnější pravidla pro jejich činnost stanoví a jaký význam bude přikládat iniciativám a výsledkům práce těchto komisí,“ shrnula starostka města Jaroslava Martanová s tím, že v kompetenci rady je jmenování členů komisí i určení předsedů.

Podle zkušeností z minulých let se proto rada rozhodla ustanovit komisi bytovou, kulturní, dopravní, sportovní a komise prevence. K těm pak budou jmenováni také noví členové dvou komisí daných ze zákona, a to komise povodňové a komise sociálně právní ochrany dětí. Složení jednotlivých komisí vychází podle starostky i z jednání všech politických uskupení v zastupitelstvu města. „Výsledkem je dohoda na personálním obsazení jednotlivých komisí,“ dodala Jaroslava Martanová.

Při společných jednáních reprezentantů politických uskupení v zastupitelstvu byla diskuse také ke složení dozorčích rad městských společností, jimiž jsou městské lesy, Městské služby a Městská správa domů a bytů. „Ustanovení dozorčích rad a počet jejich členů u společností s ručením omezeným vyplývá ze zákona o obchodních korporacích. V současné době je složení dozorčích rad tříčlenné a svoji funkci plní dostatečně. Pětičlenné složení dozorčích rad tak, jak bylo požadováno ze strany Jihočechů 2012, ČSSD, Hnutí ANO a KSČM, by znamenalo vytvořit nové stanovy společností a jejich zápis v obchodním rejstříku,“ podotkla starostka s tím, že další změny by znamenaly nemalé finanční prostředky. „Po dobu fungování dozorčích rad se ukazuje tříčlenné složení jako funkční a vyhovující. Současný počet členů dozorčích rad a jejich složení tedy rada ponechala v platnosti,“ dodala Jaroslava Martanová.