„Ani nevím, že by nás tu bylo více,“ říká kominík Josef Havel z Volar. Ten vyjíždí čistit komíny i na Netolicko, Vimpersko, ale i třeba Kvildu. Jeho číslo znají i na Obecním úřadě v Chrobolech. Na kominíka z Vlachova Březí mají kontakt například v Nebahovech.
„Nevyčištěný komín je obrovské riziko. Hrozí, že v něm chytnou saze. V prachatickém regionu vyjíždíme zhruba desetkrát ročně ke vzníceným sazím v komínech, i když se samozřejmě počet rok od roku liší,“ říká jihočeská tisková mluvčí hasičů Nikol Hovorková.
Hasiči proto apelují na vlastníky nemovitostí určených k trvalému bydlení, aby nechávali šestkrát ročně kominíka provést kontrolu, u rekreačních chalup pak minimálně jednou ročně. Žádný zákon sice tuto povinnost neurčuje, ale například pojišťovny v případě požáru potvrzení o prohlídkách požadují.
„Stává se, že dám oznámení na obec, kdy přijedu, a zájem mají tři lidé. Přitom vyčištění komína stojí sto padesát až dvě stě korun. Když mám takhle vyjet do obce k jednomu komínu, tak se to pomalu nevyplatí. Je fakt, že starší majitelé nemovitostí si nechávají komíny kontrolovat pravidelně, jsou na to zvyklí, ti mladší už méně,“ poznamenal Josef Havel.
V České republice existuje jen jedna jediná škola, která má učební obor Kominík. „V tuto chvíli máme ve třech ročnících učebního oboru dohromady jedenáct chlapců. V září zřejmě ale nastoupí deset až patnáct nových učňů, zájem o tento obor roste,“ říká ředitel SOŠ stavební a zahradnické v Praze Miroslav Janeček. Doplňuje, že každý rok navíc škola otevírá rekvalifikační jednoletý kurz Kominík, do kterého se hlásí kolem pětadvaceti zájemců. „Je znát, že dospělí už vidí, jakou má řemeslo perspektivu,“ dodává Miroslav Janeček.
Podle vyučujícího oboru Kominík Pavla Hospodky by si měl každý majitel nemovitosti uvědomit, že jde především o jeho bezpečnost, ochranu majetku, zdraví a také života. „Kontroly jsou důležité,“ upozorňuje.
Společenstvo kominíků České republiky má v tuto chvíli šest set třicet členů. „A to nejsou zdaleka všichni, protože povinnost, aby byli u nás evidováni, není,“ říká tajemnice společenstva Rita Halbrštátová.