Leona FröhlichováNávštěvník, který se Prachaticemi projde, zaznamená, že okna historických budov kvetou pramálo a většina parapetů zeje prázdnotou.

Centrum Prachatic se chlubí jen rozkvetlou radnicí a lampami na parkovišti Velkého náměstí. Ostatní ulice v okolí jsou, co se květů týká, z valné většiny územím nikoho, i když pár rozzářených míst se najde. Lidé, kteří se v centru snaží podnikat, zálibu v květinách rychle vzdávají. Rozkvetlé nádoby se sice před krámky občas objeví, ale záhy zase mizí po útoku vandalů. Městská policie nad vším bdí prostřednictvím kamerového systému, ovšem nebylo by na škodu, kdyby se hlídky v ulicích občas ukázaly nejen při rozdávání pozdravů za špatné parkování.

Bývalo dobrým zvykem, že město vyhlašovalo soutěž o rozkvetlá okna, balkony, předzahrádky. Ta před pár lety skončila, prý soutěžili stále stejní milovníci květů a nové, více motivující odměny, už do placu nikdo nehodil.

To, jestli město kvete doopravdy, nebo jen na plátně kina, je vizitka obyvatelů, stejně, jako samotného vedení města. A to se navzdory slibům tak nějak drží hesla, že kdo nic nezkusí, ten nic nezkazí.