Jana VandlíčkováZdroj: DeníkZášť rozhádaného davu nutno udržovat, a tak pustili za hranice všechny s podmínkou, že ti bez záruky se musejí prokázat negativním testem na covid-19. Zaháčkovat si pošklebáčky v uzavřeném teritoriu Česka je víc než nutné, aby jim za pravidla proti šíření koronaviru od sousedů přihodili nějaký volební hlas. Pošťouchnutí, že nákazu vozí pendleři, je jen třešničkou na omezujícím dortu.

Jestli ještě před týdnem na vládní opatření nadávala půlka pendlerů, od pondělka pořádně řvou všichni. Fronty na hraničních přechodech čítají několik kilometrů a doba čekání přesahuje i tři hodiny. Klikaři týdne jsou ti, co míří na odpolední či noční. Přechod ve Strážném připomíná léta devadesátá, kdy se poprvé otevřela železná opona a více odvážní vyrazili hledat práci do světa.

Kontrola musí být a zapsat je třeba každého, kdo jede tam, nebo se vrací zpět. Záhadou zůstává, proč kontroly nejsou u českých měst, kde je nakažených prokazatelně více, než za hranicemi. Promyšleným tahem by bylo i oddělení kamioňáků do jiného pruhu, jenže ani ti nejsou správnou voličskou základnou, stejně jako pendleři.