Místostarosta Jan Klimeš vysvětlil, že spolupráce tak, jak byla navržená má spoustu nedořešených otázek. Zároveň upozornil, že toulavé kočky je podle něho silné slovo. Ujistil, že kočky s označením bez majitele město Prachatice řeší. „Zjišťovali jsme zkušenosti jiných měst. Situaci řešíme s místním veterinářem, oslovit chceme ještě další zvěrolékaře ve městě a diskutujeme o možné spolupráci s útulkem v nedalekém Českém Krumlově,“ popsal.

Předsedkyně spolku Písecké kočky Eva Hulcová, která spolupráci městu nabídla, ale tvrdí, že problém s toulavými kočkami existuje ve všech městech na jihu Čech. „V Prachaticích je zhruba padesát až sedmdesát toulavých koček, které za několik týdnů vrhnou další mláďata,“ řekla s tím, že iniciativa a následný návrh kastračního programu vzešel od obyvatel města. Kastrační program znamená odchytat, navozit na veterinu, zaléčit, odčervit, odblešit a vykastrované, zahojené kočky zase vypustit na místo. Podle propočtů by cena za jednu vykastrovanou kočku i s ostatními úkony vyšla na minimálně 5 tisíc korun.

Sokol Prachatice.
GALERIE: Sokol dnes slaví 160 let. Poznáte ještě sokoly z Prachatic?

Jan Klimeš zároveň upozorňuje na fakt, že některé z označených objektů, kde byly kočky viděny, jsou soukromé. „Nemáme garanci, zda jde o kočku bez majitele. Co kdybychom nechali vykastrovat kočku, která je něčí,“ položil řečnickou otázku. Diskuze o tom, jak zabránit množení koček bez majitele bude podle Jana Klimeše pokračovat v příštím týdnu.

Eva Hulcová závěrem upozornila, že města by měla mít kastrační plán. Například Písek kastraci toulavých kočky provádí šestým rokem. Strážníci kočky dvakrát ročně odchytnou, veterinář vykastruje a aplikuje registrační mikročip a kočky jsou vráceny na místo odchytu. Některá města, například Nymburk, přispívá majitelům koček na kastraci. V Nymburce je to částka 400 korun.