Novou knihu Hynka Klimka a dětí ze Základní školy Zlatá stezka O víle Majolence a profesorovi z Prachatic sice Městská knihovna pokřtila už o minulém víkendu, ale ve středu 24. září ji hodlá dostat do povědomí v celé České republice. Takový úmysl má ředitelka Městské knihovny Hana Mrázová. Vrací se proto tak trochu do roku 2010, kdy prachatická knihovna vytvořila rekord v počtu čtoucích a poslouchajících lidí v republice.


„Ve středu máme scénář podobný jako před čtyřmi roky, jen chceme rekord překonat. Tehdy se zúčastnilo 41 institucí a četlo nebo poslouchalo 4889 lidí," připomněla Hana Mrázová a dodala, že k překonání rekordu příští týden se do pátečního odpoledne přihlásilo 120 institucí z celé republiky. „Všichni budou číst první a druhou kapitolu z knihy O víle Majolence a profesorovi z Prachatic," ujistila a věří, že překonání rekordu je na spadnutí. Samozřejmě, že na to bude dohlížet Agentura Dobrý den z Pelhřimova. Čtení na rekord se uskuteční ve středu v době od 8 do 8.10 hodin ráno.


Pak mají prachatičtí knihovníci připravenou akci Na kolech po knihovnách regionu. To už je na Prachaticku akce tradiční, při které spisovatelé a ilustrátoři navštěvují knihovny na Prachaticku. V letošním roce je připraveno sedm tras. „Na tu z Bušanovic přes Dub, Strunkovice do Prachatic vyrazí historická auta," upřesnila ředitelka prachatické knihovny.


Účastníci všech sedmi tras se pak mezi půl druhou a druhou odpoledne sejdou v Základní škole Zlatá stezka, kde je připravena Slavnost dětské literatury spojená s autogramiádou autorů nové knihy.


„Ve škole Zlatá stezka záměrně, protože právě děti z této školy se při lekcích tvůrčího psaní autorsky podílely na napsání knihy O víle Majolence a zároveň slaví výročí školní naučné stezky," vysvětlila Hana Mrázová.


Na každou ze sedmi tras vyrazí s prachatickými knihovnicemi spisovatelé Ivona Březinová, Petra Braunová, Michaela Burdová nebo Marek Šolmes Srazil. Prachaticko bude zastupovat například Ivo Stehlík z Volar.