Novou knihovnu oficiálně nazývanou Multifunkční knihovnické a vzdělávací centrum Prachatice představil na pondělním jednání zastupitelů prachatický architekt Jakub Nepustil.


Podle starosty Martina Malého jde ovšem o běh na dlouho trať, protože město ve svém rozpočtu nenajde okamžitě asi osmdesát milionů korun. „Zatím chceme zastupitele i veřejnost pouze seznámit s naším záměrem mít knihovnu v bývalé hasičské zbrojnici," vysvětlil starosta Malý.


Proto je také rekonstrukce a přístavba bývalé hasičské zbrojnice navrhována jako prostor pro enviromentální výchovu. „Právě na takové projekty je možné získat dotační peníze a o to se také pokusíme," ujistil starosta s tím, že v žádném případě nejde o projekt. „Chtěli jsme vědět, zda je možné takovou úpravu budovy hasičské zbrojnice provést," doplnil jeho slova architekt Nepustil. Upřesnil, že zatím nedokáže odhadnout ani finance. „Hrubý odhad je osmdesát milionů, to se může při projektování zvýšit nebo snížit," doplnil.


Jakub Nepustil spolu s ředitelkou Městské knihovny Hanou Mrázovou hledali inspiraci po celé republice. „Taková budova by konečně byla místem na knihovnu ve městě velikosti Prachatic," řekla Hana Mrázová. Se studií od Jakuba Nepustila se tak město konečně může o evropské či státní peníze přihlásit. Teprve potom se začne pracovat na případném projektu a následné realizaci.