Žitná, Podeřiště nebo například Němčice či Netolice. To všechno jsou obce, odkud pocházejí děti, které od září letošního roku navštěvují po vyučování novinku v podobě mimoškolních klubů v Netolicích. Ty se podařilo rozjet s prvním školním dnem, když v první polovině roku získalo město Netolice na jejich realizaci stoprocentní dotaci. „Od září nás navštěvuje celkem třiadvacet dětí," říká vedoucí klubů Lucie Reidingerová.


Co jsou vlastně mimoškolní kluby?
Dětské kluby fungují na principu družiny pro starší děti, navštěvují nás děti od třetí do páté třídy základní školy.


Proč nenavštěvují klasickou družinu?
Družina je v Netolicích prioritně pro první a druhý ročník a protože je kapacita družiny pravidelně naplněna, zažádalo město úspěšně o dotaci. Tím jsme ušetřili rodičům potíže se staršími dětmi, které například dojíždějí nebo pro ně rodiče nemají zajištěné odpolední hlídání.


Co je náplní klubů?
Jsou to různorodé aktivity. Nyní děti třeba vytvářejí podzimní věnečky, ale jsou tu i sportovní aktivity, děti si mohou udělat domácí přípravu do školy, zítra k nám třeba přijede divadlo z Českých Budějovic.


Je to pro rodiče finančně náročné?
Ne, jedná se o měsíční poplatek 150 korun, kdy děti tu mohou být až do šesté hodiny večer. Cena je stejná jako ve školních družinách.


Mimoškolní kluby mají ještě jedno specifikum, a to je doprovod na kroužky. Kolik dětí tuto možnost využívá?
Zatím se nepřihlásil nikdo z rodičů, že by potřeboval v tomto ohledu pomoci.


Jak velká je kapacita klubů?
Volnou kapacitu stále ještě máme, pokud by mělo zájem ještě třeba deset dětí, jsme schopni jim vyhovět.


Kolik lidí se podílí na provozu?
V tuto chvíli tu máme dvě vychovatelky na hlavní pracovní poměr a třetí nyní nastoupí. K tomu ještě jeden částečný úvazek, který se týká realizace projektu.


Do kdy je projektem zajištěn provoz klubů?
Do konce školního roku 2017/2018.


Jak bude vypadat provoz o prázdninách?
Provoz bude přizpůsoben požadavkům rodičů. V létě tu navíc budou i příměstské tábory, přičemž o prázdninách budeme mít upravenou pracovní dobu od rána do odpoledne tak, aby korespondovala s tím, že se jedná o letní prázdniny, kdy děti potřebují program v jinou dobu, než ve školním roce.


Příměstské tábory o prázdninách budou mít jaký program?
Každý z táborů bude tématicky situován. Každý bude jiný a tak si bude moci vybrat každé z dětí, jaké téma se mu líbí a podle toho se na příměstský tábor přihlásit.