Ustavujícího jednání se účastnil náčelník OVS mjr. Ing. Bednarčík Petr a jeho zástupce mjr. Ing. Konečný. Na první schůzce byla ustanovena Rada Klubu vojenských důchodců. Do výboru v té době zasedli: předseda Vladimír Krásný, zástupci pánové Emil Steinmayer a Otto Vician, finanční záležitosti Božena Kubičková a zapisovatelka Zdena Skořepová.
V roce 1996 do výboru vstoupil Milan Sandany a KVD měl již přes 90 členů. Jde o dobrovolnou organizaci, která si sama sobě organizuje a vymýšlí dle přání členů akce a aktivity pro seniory a další přátele klubu, aby žili aktivním a plnohodnotným životem.
V současné době Radu KVD Prachatice řídí stále Emil Steinmayer a dále paní Skořepová, Hamerníková, Vlčková a páni Švancar, Sekáč, Sladký, Heřman, Vondrášek.
V KVD pracovala do roku 2002 sekce střelecká a od počátku do dnes sekce techniků. V činnosti KVD se odrazila i složitá cesta reformy armády. Od 1. 1. 2005 patří pod Krajské vojenské velitelství České Budějovice.
Od roku 2003 jsou vojenští důchodci v nově ustanovené Radě seniorů města Prachatice, která se zabývá problémy a řešením závažných otázek, které se týkají života seniorů i zástupci KVD Svatopluk Hort, Zdena Skořepová, Milan Sandany a nyní Stanislav Švancar.
Prachatická vojenská společnost – sdružení vojáků z povolání v činné službě, v záloze, ve výslužbě, občanských pracovníků, kteří byli příslušníky vojenské posádky ve městě Prachatice, sympatizanti, ale i rodinní příslušníci všech výše uvedených se schází od roku 2004 jednou ročně, v Národním domě, nebo třeba na Křišťanovickém rybníku, Dobré Vodě.
Od roku 2005 Klub navázal spolupráci s Klubem vojenských důchodců Rokycany. Kluby se vzájemně navštěvují, podporují a inspirují.
8. 3. 2006 byl otevřen nový Klub vojenských důchodců a postupnými správci se stali pánové Zdeněk Amort, Svatopluk Hort a nyní Silvestr Sekáč. Právě členové a sympatizanti Klubu se zasloužili o to, aby vznikl skvělý prostor pro setkávání, který slouží dodnes.
Rok 2007 znamenal pro KVD Prachatice velký kulturní svátek, vystoupení vojenského uměleckého tanečního souboru ONDRÁŠ z Brna, v té době ještě ve velkém sále hotelu Park.
Tak jako v roce 2008 tak i předešlých letech i následujících jsou zástupci KVD v Poradním sboru zdravotně postižených a seniorů, uskupení, kde se měsíc co měsíc setkávají s vedením města a dalšími zástupci neziskových a společenských organizací a řeší aktuální otázky města.
Historie senior country klubu je datována do roku 2009, kdy Silvestr Sekáč a Jana Ryvolová v rámci hudebního okénka poprvé přišli s myšlenkou založení tanečního klubu a zároveň šlo o první ukázku country tanců. V dnešní podobě velice dobře pracuje Senior country klub SenSen Prachatice, který má přes deset členů a vystupují nejenom v Prachaticích, ale i v rámci celé ČR. V roce 2009 se začala psát historie Zdravého města Prachatice a ani KVD u toho nechybí.
Každoročně se radě klubu podařilo zorganizovat řadu zájezdů. Jeden z nejúspěšnějších byl v roce 2010 do Prahy na vystoupení velkého souboru Alexandrovci.
V roce 2011 poprvé a pak v roce 2013 podruhé došlo také na vloupání do klubovny. Řešila to policie, ale pachatel zatím nebyl zjištěn.
Rok 2012 se stal Evropským rokem aktivního stárnutí, a tak řada akcí směřovala k tomuto tématu. Členové KVD se zúčastnili národní Konference v Praze k Aktivnímu stárnutí, klub si připravil oblíbenou fotosoutěž s tématem Já a moje rodina, a také se hromadně členové účastnili Prvního seniorského bálu v Národním domě v rámci oslav Dne seniorů, kde hrála Malá muzika Nauše Pepíka.
Rok 2013 zaznamenal i první velké sportovní úspěchy KVD, a to při První seniorské sportovní olympiádě v Prachaticích a následně další roky i na krajské úrovni, odkud si družstvo KVDF Prachatice přivezlo asi devět medailí.
Klub vojenských důchodců se pravidelně již přes deset let zúčastňuje místní kampaně 30 dní pro neziskový sektor v Prachaticích. V roce 2014 k desátému výročí kampaně připravil Klub malé poohlédnutí za nejlepšími léty. Také získal diplom za kreativitu při zpracování prezentací. KVD úzce spolupracuje s ostatními neziskovými organizacemi na různých akcích, spojují síly, vzájemně se navštěvují na členských schůzích.
Od 1. 1. 2014 přebralo od krajských vojenských velitelství péči o vojenské důchodce v celorepublikovém rozsahu oddělení péče o vojenské důchodce odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany, oddělení péče o vojenské důchodce.
A členové klubu nezahálí ani v roce 20. výročí Klubu vojenských důchodců v roce 2015. Po vyhlášení se členové zapojili do kampaně: Přeplav svůj La Manche v plavání po celý měsíc leden. Velmi dobře se vedlo Věře Vlachové, která týden co týden uplave více než
šedesát bazénů. Další skupina členů Klubu navštívila Fórum Zdravého města Prachatice, kde se připojila k rekonstrukci, opravě, stavbě nové knihovny v Prachaticích.
Od svého prvního roku měl Klub vojenských důchodců zajímavou činnost, vždy vzorně a včas naplánovanou. První rok se konaly aktivy, kterých již v té době se zúčastňoval tehdejší starosta města Miroslav Bojanovský, podporovatelem byl starosta Jan Bauer i současný starosta Martin Malý.
Činnost Klubu vojenských důchodců byla, je a jistě i do budoucna bude různorodá, dle zájmu a přání členů, nápadů organizátorů, získávání finančních zdrojů. V evidenci Emila Steinmayera se lze dočíst, že od svého vzniku do března 2015 Klub uspořádal 36 aktivů, 61 zájezdů, 19 společných návštěv divadel, 42 hudebních okének, přes 40 sezení s hrami, 17 koncertů, 19 posezení s jubilanty, asi 20 přednášek a dalších 54 společenských akcí. Vedle toho se členové Klubu pravidelně společně s městem zúčastňují oslav Dne veteránů a výročí. Klub připravil také 14 setkání vojáků z povolání Prachatické vojenské společnosti.
K nejzajímavějšímu číslu ale také patří počet brigádnických hodin, které rok od roku vzrůstají. Klub vojenských důchodců se stará o městský prostor kolem klubu, uklízí jej, ošetřuje zeleň, ale také zvelebuje své prostory.
Hanka Rabenhauptová