Půl roku života strávila Veronika Křížová v nemocnici.

Klíšťata:V loňském roce bylo za sezonu
v Jihočeském kraji zaznamenáno celkem 125 případů klíšťové encefalitidy. Jednalo se o 21,9 % všech případů v České republice.
Počet potvrzených případů lymeské borreliózy byl v kraji za sezonu 171. Na Prachaticku bylo vloni ke konci října 15 případů, letos 40, sezona ještě nekončí. 

Když ve svých devatenácti letech vyndavala svému psovi klíště, prasklo. Nepřikládala tomu ale žádnou váhu. „Nevěděla jsem, co mě za čtrnáct dní čeká. Nikdy jsem nezažila takovou bolest, jako při klíšťové encefalitidě, která se, po řadě návštěv lékařů, nakonec prokázala. Byla jsem hospitalizována na infekčním oddělení. Domů jsem se vrátila až o půl roku později, vážila jsem čtyřicet pět kilogramů, měla berli, ale šťastná, že už jsem v podstatě zdravá," vrací se ve vzpomínkách o více než deset let zpátky Veronika Křížová.


„Je pravda, že letos je i na Prachaticku vysoký počet případů lymeské borreliózy. Oproti loňskému roku je více než dvojnásobný, Prachaticko má tak druhý nejvyšší počet z kraje," říká tiskový mluvčí krajské hygienické stanice František Kotrba. Podle jeho slov je letos na Prachaticku sice méně případů klíšťové encefalitidy, vloni ve stejném období 22 a letos 15, ale v řeči čísel, kdy se přepočítávají potvrzené případy na počet obyvatel v daném regionu, je relativní číslo poměrně vysoké.
„Konečná čísla budeme znát až po sezoně, ta ještě neskončila," říká František Kotrba.


„Po kontaktu s klíštětem by si na sebe měl dát každý velký pozor a jakmile by měl pocit, že mu není dobře, hned navštívit lékaře a nechat se vyšetřit," radí Veronika Křížová.