11:31 hodin - Dnes dopoledne si skutečně manželé Vladimír a Marie Svobodovi převzali klíče od nového bytu v Prachaticích a hned začali stěhovat první drobnosti.

Alespoň nejstarší obyvatelé bytovky ve Stožci se dočkají v několika dnech odpovídajících životních podmínek. Ostatní nájemníci musejí vyčkat, jak se k situaci, kdy vzhledem k neuváženému zahájení rekonstrukce odstraněním střechy objektu, do domu a bytů po průtrži natekla voda skrze stropy.


Prachatičtí radní totiž po zvážení všech okolností mimořádné situace jednomyslně souhlasili s tím, že manželům Svobodovým přidělí městský byt v Prachaticích. Svobodovi by se tak měli v nejbližších dnech přestěhovat ze Stožce do jednoho z bytů v domě u nemocnice v Nebahovské ulici. „Jde o to urychlit alespoň přestěhování, i když zatím v bytě není připojena elektřina, což je ale otázka rychlého řešení," doplnil včera Martin Malý, starosta Prachatic.


Zprávou o rozhodnutí rady města Prachatice jsme včera mile zaskočili i starostu Stožce Martina Černého. „Je to výborná zpráva, z toho mám velkou radost i za Svobodovy. Hned se telefonicky spojím s úředníky v Prachaticích a zeptám se co a jak, kdyby to vyšlo, zastavil bych se tam rovnou pro klíče," reagoval Martin Černý. Pomoc se stěhováním i se zapojením elektřiny pro Svobodovy je podle něho samozřejmostí. „Určitě se za nimi ještě večer, až se vrátím, zastavím a domluvím se s nimi," dodal.


Obec vlastní dodávku, takže pomoc se stěhováním zcela jistě problém nebude, navíc tu přislíbila i zástupkyně jedné z pojišťoven. „Na druhou stranu, ke stěhování toho bohužel mnoho nebude. Většinu vybavení totiž poškodila voda, nebo plíseň," dodal starosta Stožce.


Podobnou radostnou zprávu ale bohužel v tuto chvíli nemá Martin Černý pro zbylé nájemníky v bytovce. Svobodovi totiž nejsou jediní, kdo má v tuto chvíli neobyvatelné byty. Stejně jsou na tom i další nájemníci na stejném patře a situace je podle slov Martina Černého i v dalších bytech v nižších patrech. „Minulý týden jsem sice jednal se zástupcem vlastníků bytovky, že se tu objeví, ale to sliboval už několikrát. Tak uvidíme, musíme to řešit dál, protože bydlet musejí i ostatní a dlouhodobým řešením není ani naše ubytovna, kde bydlí teď," zdůraznil starosta Stožce.

Po rodině Šafářových totiž od minulého pátku využívá náhradní ubytování také poslední nájemnice na třetím patře Teresa Rosenfelderová. „Vlastníci sice o situaci vědí, ale konkrétní řešení nám zatím nikdo z nich neřekl. Začínám být stále více přesvědčen o tom, že bez toho, že obec podá trestní oznámení, se věci nepohnou. Střecha sice zakrytá je, ale co by to udělalo, když přijde velký déšť, si netroufnu odhadnout. Byty v prvním patře začínají být v dost špatném stavu, jednak se do nich stále tlačí vlhkost zespoda, takže po roce mají lidé opět koberce na odpis, podlahy zničené. A jak do bytů nateklo shora ze společných prostor, mají plíseň i tam. Přece není možné neustále jen topit, větrat a zdi stříkat savem, v tom se vážně nedá bydlet," podotkl Martin Černý s tím, že řešení bydlení pro zbylé nájemníky je jednoznačně na straně vlastníka bytovky.