Před sedmou ráno na Štědrý den nastoupila na prachatické stanici směna A pod vedením velitele čety Vladislava Ženíška. „Naše zaměstnání samozřejmě nemůže brát ohled na to, jaký zrovna den je. Sloužíme čtyřiadvacet hodin a pak máme osmačtyřicet volno. Zkrátka, na koho Štědrý den vyjde, ten jde do práce," říká Vladislav Ženíšek a doplňuje: „Vánoční svátky ale bývají opravdu dny klidu a míru. Co pamatuji, tak jsme nevyjížděli k žádnému požáru s většími škodami. Co se však týká služby, tak pro nás se vůbec nic nemění. Školení a výcvik máme stejně, jen hospodářské činnosti dnes omezujeme pouze na údržbu techniky po zásazích. Dnes je nás zde osm, což je minimální počet pro územní odbor."

Přeci jenom ale je Štědrý den výjimečným dnem, a to i pro hasiče. „Stromeček jsme si ozdobili, kluci si přinesli na službu nějaké cukroví, k jídlu si někdo přinese kapra a bramborový salát. K tomu dni to zkrátka patří, ale samozřejmě musíme být stále připraveni na případný výjezd," připomíná velitel čety.

Vánoční svátky mohou znamenat větší nebezpečí požárů při zapalování svíček na vánočních stromcích a podobně. K podobným případům však hasiči v posledních letech prakticky nevyjížděli. „Ale není psáno, že se to nemůže stát, že se to nestane dneska v noci. Proto musíme být připraveni," upozorňuje Vladislav Ženíšek.

Tentokrát čekalo prachatické profesionální hasiče na Štědrý den několik výjezdů. První byl pro směnu ve čtvrt na deset dopoledne. „Pod vedením velitele družstva Karla Pojsla kluci vyjížděli otevírat byt do Slámovy ulice. To byla druhá dnešní událost v celém kraji, první měli Vimperáci, kteří jeli k nehodě u Výškovic. Půl hodiny před polednem se vyjíždělo k dopravní nehodě tady v Prachaticích na křižovatce Nebahovská – Volarská na obchvatu," uvedl k prvním dvěma případům Vladislav Ženíšek. Hasičské auto mohli vidět Prachatičtí vyrážet i kolem půl druhé odpoledne. Vyjíždělo směrem na Netolice. „To byl monitoring požáru štěpky v Žitné. Na místě již byla jednotka dobrovolných hasičů z Netolic. Ti zaslouží pochvalu, bylo jich tak kolem dvaceti a v plné zbroji," pochválil netolické hasiče V. Ženíšek.

To, jak dobře funguje spolupráce celého integrovaného záchranného systému, potvrdil i výjezd v půl čtvrté odpoledne. To profesionální hasiči pomáhali lékaři záchranné služby s naložením pacienta do sanitky ve Slámově ulici v Prachaticích. „Samozřejmě vypomáháme i při takovýchto situacích, patří to k naší práci," uvedl přímo na místě zásahu Vladislav Ženíšek.

Tato výpomoc byla nakonec posledním výjezdem, do sedmé hodiny ráno druhého dne již pomoci hasičů nebylo nikde potřeba. „Nakonec jsme tedy žádný výjezd se sváteční tématikou na Štědrý den neměli," dodal na Hod Boží ráno Vladislav Ženíšek.