Stany nejsou

Zatímco chatky jsou většinou zaplněny, místa pro stany a karavany zatím zejí prázdnotou. „Není zase tak těžké říct proč. Pokud hrozí bouřky a krupobití, člověk těžko bude chtít něco riskovat ve stanu,“ tvrdila provozní autokempu Podroužek Dana Mužíková. Podle jejích slov letošní červenec připomíná spíše obvyklou situaci poloviny srpna. „Bylo by dobré, kdyby se počasí ustálilo, to by možná lidi mohlo přesvědčit,“ přála si Mužíková dále.

Poslední sezony v autokempu nepřejí jeho rozvoji. „Samozřejmě bychom si přáli budovat nová hřiště a další lákadla, ale peníze na to nemáme žádné. Doufáme tedy, že nám pomůže město,“ zakončila provozní.

Počasí a krize

Kromě špatného počasí se podle provozovatelů kempů na nízké návštěvnosti podepisuje také pokračující finanční krize. „Zatím jsme na tom podobně jako v loňském roce, lidé moc jezdit nechtějí. Samozřejmě za to nemůže jen počasí, tam můžeme alespoň stále doufat ve změnu. Krize tomu ale také nepřidává,“ vysvětlila vedoucí kempu Blanický mlýn Růžena Šalajzová.

V tábořišti Soumarský most považují letošní sezonu za vůbec nejhorší v historii. Zatímco v jiných letech se tady báli nedostatku vody, dnes jim vrásky na čele přidělávají zejména zvýšená provozní opatření. „Aby mohli lidé splouvat od nás až do Pěkné, musejí mít nejdříve registraci Národního parku. Dospělí za sto korun, děti za polovinu. Už jenom to je může odradit,“ uvedla správkyně tábořiště Marie Hybnerová. Ta se narozdíl od jiných provozovatelů nedomnívá, že by byl nedostatek návštěvníků způsoben krizí.

„Tomu zkrátka nevěřím. Podle mě je to součet všech těchto faktorů, který nás ale dostává do mínusu. Pořád ale doufáme, že se to zlepší,“ uzavřela Hybnerová.

Radek Štěpánek