Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když měl zmizet, zazněl líbezně pro všechny

Šumava /VYPRÁVÍ SE, ŽE… / – Měl to být tuze slavný den. Ale nebyl. Místo toho přišel jen pláč, utrpení a smrt. Ale od počátku.

24.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázek.Foto: Marie Petrmanová


V jedné šumavském obci či snad městečku se složili na nový zvon. Ten starý byl již přeci jen trochu nakřáplý, a protože sloužil již drahně let a byl starší než nejstarší hrob na hřbitově za kostelem, rozhodli se, že mu obstarají mladšího pomocníka.
Na jaře přijel zvonař, prohlédl zvonici a zkraje podzimka byl zvon odlit. Chystala se veliká sláva, měl přijet i pan děkan až z Prachatic. Jenže místo zvonu zazněla polnice, a to ještě dříve, než nový zvon stačili vyzdvihnout do věže.
Dlouho, předlouho trvala ta válka a mnoho lidí vzala s sebou. Po ní přišly nemoci a tam, kde dříve stály dvory a zelenalo se žito, zbyly jen ruiny a pýrem zarostlé stráně.
Na zvon, ukrytý kdesi v nejzapadlejším koutě zvonice a zaházený harampádím, se zapomnělo či snad nikdo, kdo se kolem toho tenkrát ochomejtal, se míru nedožil, aby to tajemství předal dál.
Šly roky a jen náhodou, při jakési opravě zvonice, ten nikdy nepoužitý zvon našli a sláva, kterou přerušila válka, se chystala znova. I sešlo se nepočítaně lidu, sloužila se slavná mše a konečně byl zvon tam, kde měl již dávno být.
Teď si tam visel spolu s tím nakřáplým, co po celá ta bědná léta oznamoval smrt, neštěstí, ale i křty a veselky a byl svědkem těch nemnoha lidských radostí.
Moc se to tomu novému nelíbilo, zvykl si za ta léta v úkrytu na klid a ticho, a když teď hleděl na svého souseda, s pláštěm otlučeným miliony úderů a s dýchavičným hlasem starce, přemýšlel, jak se vyhnout té každodenní dřině, jež na každý pořádný zvon čeká. A tak, když přišel zvoník, aby jej rozhoupal a svolal lid k bohoslužbě, na just vydal jen nemastný a neslaný tón.
Zvoník jen pokrčil rameny, nechal jej doznít a pak se chopil druhého lana. A opět se nad střechami chalup a chaloupek nesl ten starý nakřáplý, ale všem dobře známý hlas.
Nový zvon si liboval, že ani rána, ani jediný škrábanec neporuší jeho lesklý bronzový plášť.
A opět přišla válka a žoldnéři prolézali kostely i kapličky, aby posbírali zvony a přetavili je v kanóny.
Jednoho dne přišli i tam do toho šumavského městečka a prý jim musí jeden z těch dvou dát. Už se chystali snést ten starý, nakřáplý a čekali vděk lidí, že ten nový cennější jim zůstane. Avšak s údivem vyslechli prosby snad všeho lidu, co se tam tenkrát seběhl, aby si vzali ten velký, pěkný a ten poškozený jim uchovali.
Tu se ten nový bránil a rozezněl se tak líbezně, až to srdce bralo. Ale co naplat, zvon dělá zvonem nejen to, jak libě zní, ale jak dokáže spojit svůj úděl s údělem lidí, jimž slouží. Jak s nimi prožívá radosti i bolest. A že je nakřáplý a otlučený od nepočítaně úderů železným srdcem? Však jen rány dávají tvar životu i věcem.

Jaroslav Pulkrábek

Autor: Redakce

Místo události:
24.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osadníci se pustili do výroby.

Osadníci si vyrobili sezení

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Kam o víkendu za sportem na Prachaticku

Prachaticko - Sportovní víkend přinese opět řadu zajímavých akcí. Kromě fotbalových soutěží se představí třeba hokejisté a hokejbalisté.

Střecha na škole už je hotová

Vimperk - Práce na nové fasádě budovy základní školy v parku u Volyňky ve Vimperku pokračují podle plánu.

Vyinkasoval peníze od zákazníku, šéfovi je ale nepředal

Volary –V jedné volarské firmě chybí nejméně sedmačtyřicet tisíc. Volarští policisté podezřívají třiadvacetiletého muže ze zpronevěry.

Sami obyvatelé si řeknou, jak provozovat hřiště

Vimperk - Za zřejmě nejlepší sportoviště ve městě považuje Pavel Dvořák, starosta Vimperka, nově budované hřiště na Lipce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení