A rozhodně to není proto, aby železničáři věděli, kolik přejezdů vlastně mají v evidenci. „Číslo totiž pomůže při identifikaci místa, hlavně v případě dopravních nehod,“ vysvětlil číslování vedoucí prachatického dopravního inspektorátu v Prachaticích Martin Grožaj.

V případě, že se na dopravní značkou označeném železničním přejezdu stane dopravní nehoda, stačí tak říci operátorům na tísňových linkách toto číslo, a oni již přesně najdou místo, kde se ohlášená událost odehrála a ihned vyšlou pomoc.

Číslo je čtyřmístné a je zaneseno v databázi. „Při uvedení čísla přejezdu mají operační důstojníci jistější lokalizaci místa dopravní nehody a nedochází k případným záměnám, což může být někdy i zásadní problém,“ upřesnil prachatický dopravní policista s tím, že čísla jsou i na méně frekventovaných místech, kde by k problému mohlo dojít. Mnohdy totiž volající ani přesně netuší, co má na tísňovou linku nahlásit, tedy jak se dané místo přesně jmenuje a už vůbec není schopen nahlásit například číslo komunikace a patřičný kilometr, kde například k nehodě došlo.