To vše čeká pro letošní sezonu na zájemce o splouvání Teplé Vltavy.
Tou asi nejzásadnější změnou, která vyplývá z nového platného Návštěvního řádu Správy NP a CHKO Šumava, je počet lodí, které mohou v letošní sezoně na řeku. Ten se podle Hany Pickové ze strážní a informační služby Správy, jež má splouvání na starost, zvýšil tím, že je více výjezdních hodin, místo čtyř devět. Počet lodí v hodinových intervalech zůstává stejný. „Když je nižší stav vody, tedy mezi 50 až 61 centimetry, smí na vodu pouze sedm lodí za hodinu, při stavu nad 61 centimetr pak může na vodu dvacet lodí za hodinu," dodala s tím, že do uvedeného počtu není zahrnuta loď průvodce.
Sami od sebe si vodáci pro splouvání vyžádat průvodce ale nemohou. „Pokud je mimo hlavní sezonu přihlášeno více než pět lodí, je jim přidělen. V letním období bude vodáky na úseku ze Soumarského mostu provázet průvodce bez ohledu na počet lodí. To ovšem platí pouze pro situaci, kdy je výše hladiny v rozmezí od 50 do 61 centimetrů," podotkla Hana Picková.
Registrace lodí už je možná od konce dubna. Největší zájem o ni byl hlavně v prvním květnovém týdnu, kdy už si zájemci registrovali i prázdninové termíny. „Momentálně se registrují denně tak dva až tři noví zájemci. Větší část registrací bude zase až koncem června, kdy budou lidé znát přesnější termíny dovolených," odhaduje Hana Picková.
Za registraci můžete zaplatit buď přes internet, nebo přímo na registračním místě na Soumarském mostě. Při registraci po internetu se platba provádí ihned formou platební brány (GoPay). Ceny za registraci zůstaly stejné, zvýšila se pouze cena za registraci přímo na místě, což je pět set korun v den vyplutí a za stavu hladiny od 50 do 61 centimetrů. Nad tento limit je cena za registraci na místě 300 korun.
Pokud se zájemce zaregistruje přes internet, je registrace platná jen v případě, že ihned zaplatí. Následně obdrží informační e-mail, že zaplatil a jeho registrace je závazná. „Tuto zprávu by si měl vytisknout, nebo si alespoň zapsat variabilní symbol provedené platby a registrace. Na místě mu bude proti tomu vydána známka opravňující splout si Vltavu ze Soumarského mostu," doporučila Hana Picková.
Jak květnový, tak i momentální nadstav vody v řece zatím nevedl k tomu, že by některý ze zájemců o splutí přišel zkrátka. Pro splouvání je sice stanovena dolní i horní hranice daná výškou hladiny, ale určuje pouze to, kolik lodí smí v hodinovém limitu na řeku. Výše hladiny nad horní limit, která by opravňovala strážce splutí nedoporučit nebo přímo zakázat, ale neexistuje. „Domnívám se, že jediné upozornění, je výše hladiny 130 centimetrů, což odpovídá prvnímu povodňovému stupni od Lenory. Záleží ale na soudnosti každého vodáka, zda má sílu a schopnosti za takového stavu si Vltavu splout," upozornila Hana Picková. Ani limitní výše nebo jen o málo vyšší hladina nemusí být vždy zárukou, že by se někteří vodáci měli na řeku pustit. „Když tu vidím rodinu s dětmi, která loď ne zcela ovládá, preventivně jim doporučujeme, aby vyplutí přece jen ještě zvážili. Jedna věc je výška hladiny a druhá je i délka úseku, který měří šestnáct a půl kilometru. Kdo to neumí, může na vodě strávit pět hodin i víc," upozornila Hana Picková.
Ať tak, nebo tak, na toho, kdo se na Teplou Vltavu vydá, nečeká jen jedinečný zážitek při splouvání unikátními místy pod Soumarským mostem.
Správa parku pro všechny vodáky připravila i novou vodáckou naučnou stezku. „Její název Vltava v Národním parku Šumava mluví za vše. Vede od horní části z Borových Lad až po Lipno do Nové Pece. Na všech nástupních či výstupních místech podél řeky jsou rozmístěny informační panely s různými tématy zaměřenými především na přírodu, ale i na kulturu a historii kraje," doplnil vedoucí oddělení marketingu Správy Josef Štemberk.