Jak jste se dostala k zájmu o ptáky?
Zájem o přírodu je daný už mým povoláním zahradnice. Ze  zdravotních důvodů jsem se ocitla bez práce s volný čas mi umožnil věnovat se fotografování.

Fotografujete všechno, nebo jen přírodu?
Nejraději fotím zvířata a přírodu. Dalším vděčným tématem jsou moje dvě vnučky. Každé roční období přináší  nepřeberné množství zajímavých příležitostí vytvořit pěknou fotografii. Bílá zasněžená krajina, zlatě zbarvený podzim, jarní probouzení přírody, pestrost letní kvetoucí zahrady. Když se podíváte na nebe, můžete v zajímavém fotografování pokračovat. Východ nebo západ slunce, obloha před bouřkou. To vše je pro fotoaparát přímo pastva.

Je náročné fotit ptáky?
Fotit zvířata, včetně ptáků,  je náročné. Chce to čas a trpělivost. Na jeden povedený snímek je někdy nutno vytvořit i desítky záběrů. Pokud chcete nafotit například mládě vylétající z hnízda, nesmíte propást okamžik, kdy se k tomu chystají. Můžu říci, že vytvořit takové fotky, je na trpělivost a čas velice náročné. Ale stojí to zato.

Objeví se i zvláštní host?
Pokud nebudu do zvláštních hostů počítat jen například párek sýkorek, parukářek, sojku, divokého holuba či hrdličku,  jsou to moje kočky. Nejzajímavější snímek kočky a krmítka je na okenním krmítku. Při větrání se kočička protáhla pootevřeným oknem a usadila se do krmítka jako do svého pelíšku. Vše dopadlo dobře. Přežili to ptáci  i kočka, která se nakonec sama rozhodla krmítko opustit.

Vaše dobrodiní u krmítka užívá i někdo jiný?
Dalším hostem zahrady jsou veverky. Mají samostatné krmítko zavěšené ve stříbrném smrku. Jsou to opravdu čiperní tvorečci. Každá veverka má vytvořenou vlastní cestu, kterou si pečlivě značkuje. Krmítko vlastně tvoří větší závěsný květináč. Obsah tohoto krmítka dokáží zkonzumovat během jednoho dne.

Nezačne nuda, když roztaje sníh?
Určitě ne. Ptáci začínají hnízdit a shání potravu, kde se dá a plné krmítko je stále láká. Když se začnou líhnout ptáčata, potřebují potravy velké množství. Péče rodičů nekončí ani po vylétnutí mladých z hnízda. Přivádí je ke krmítku a učí je samostatnosti a tak je na zahradě stále rušno. V době hnízdění přilétá také párek strakapoudů. Ze začátku nebylo možné tyto zajímavé ptáky fotit. Byli totiž velmi plaší. Postupem času se stali pravidelnými hosty a nechají se i vyfotit.

Věnujete svou přízeň i někomu dalšímu?
Mým domácím mazlíčkům, kterými jsou  dvě kočičky, dva kocouři a desetiměsíční německý ovčák. To je velká radost, ale i starost. To ví určitě každý, kdo nějakého mazlíčka doma má.

Příště bude na otázky Dany Plavcové odpovídat David Ryšánek.

Ondřej Babka