Podle policistů se také více objevují na silnicích opilí řidiči a proti oslabení dopravy naopak působí výrazně klesající ceny pohonných hmot.

Jak se karanténa projevila na počtu dopravních nehod, bude Policie ČR vědět přesně až v dubnu. Statistiky nehodovosti totiž vyhodnocuje jednou měsíčně a nyní má jiné priority. Podle jihočeské policejní mluvčí Lenky Krausové se ale nyní objevily ve větší míře případy opilých řidičů. „Z uplynulých sedmi dní mohu zmínit hned pět vybraných dopravních nehod, při kterých hrál hlavní roli alkohol, a to ne zrovna v malé míře,“ řekla.

Velké poklesy ve statistikách hlásí pojišťovny. Jeden z nejvýraznějších poklesů pojistných událostí na silnicích hlásí pojišťovna Kooperativa. „Pokles pojistných událostí u vozidel je výrazný. V období od 10. do 19. března loňského roku jsme v Jihočeském kraji registrovali 367 škod za 9,4 milionu korun. V letošním roce to je jen 108 škod za 3,6 milionu. Počet pojistných událostí tedy poklesl o cca 70%,“ řekl mluvčí Kooperavity Milan Káňa.

Generali Česká pojišťovna hlásí pokles asi třetinový. „Velmi pravděpodobně je to způsobeno prokazatelně nižším provozem na silnicích, ale také tím, že lidé v tuto chvíli spíš řeší naléhavější situace. Přesto platí, že registrace i řešení pojistných událostí v této složité době dále plynule probíhá. Pro hlášení pojistných událostí v tuto chvíli směřujeme klienty primárně na webové formuláře. Prohlídky našimi mobilními techniky budou řešeny s nejvyšší možnou mírou eliminace osobního kontaktu,“ řekl tiskový mluvčí Generali České pojišťovny Honza Marek.

„Aktuálně sledujeme pokles mezi 20 - 25% oproti normálnímu stavu. V průběhu příštího týden ale čekáme ještě další pokles. Odhadujeme až na polovinu. Je opravdu vidět, že lidé méně cestují. To samozřejmě platí celorepublikově,“ dodal zkušenosti další pojišťovny tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Tankování na jihu Čech.Zdroj: Deník / RedakceŘidičům, kteří dál musí na silnice i v karanténě, naopak pomáhá pokles cen ropy na světových trzích. Ten rozpoutala před několika týdny cenová válka mezi Saudskou Arábii a Ruskem. Cena ropy Brent je v těchto dnech nejnižší za posledních sedmnáct let. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy to pomáhá i čerpacím stanicím, které tradičně marže a ceny snižují při poklesu ceny ropy postupně. „Běžně se marže čerpacích stanic pohybují kolem dvou až 2,50 koruny na litr benzínu či nafty. Nyní jsou i více než dvojnásobné,“ řekl.

Prudké zlevňování pokračuje už několik dní a má pokračovat dál. „Benzín zlevnil ve čtvrtek ze dne na den o 19 haléřů na průměrnou cenu 29,90 koruny za litr, zatímco nafta zlevnila o 18 haléřů na 29,55 koruny za litr. V průměru jde o nejvýraznější třídenní zlevnění za více než deset let,“ řekl Lukáš Kovanda. Některé společnosti prodávající pohonné hmoty s nízkou marží, už snížily ceny až k pětadvaceti korunám za litr benzínu.