I když obliba ostatních ryb stoupá, kapr je pro Čechy stále tou nejoblíbenější domácí rybou, na níž si chtějí o Vánocích pochutnat. A nemusejí se bát. I když se velké množství ryb vyváží do zahraničí, před Vánoci se už protivínští rybáři zaměřují hlavně na zásobování našich trhů. A kaprů pro ně bude v letošním roce dostatek.

Kapr:
– nejoblíbenější rybou Čechů jsou stále kapři
– protivínští rybáři jich letos vylovili 600 tun
– dalších 100 tun bylo tolstolobiků, amurů, línů, dravých a bílých ryb dohromady
– více než polovina ze všech ryb se vyváží do zahraničí, hlavně do Německa, Francie či Polska


„Před Vánoci se samozřejmě zaměřujeme zejména na domácí trhy, přes rok se zase vyváží více do zahraničí. Poptávka po rybách je různá. Zatímco Češi preferují větší ryby, v zahraničí je poptávka po kaprech o hmotnosti okolo dvou kilogramů,“ vysvětloval ředitel Školního rybářství Protivín Václav Šrámek. Podle něho se ani v letošním roce nebude zvyšovat cena ryb.
„Cena stagnuje, i když se v souvislosti s krizí zvýšily všechny náklady. Její vliv na nás samozřejmě dopadá stejně jako na všechny ostatní, chceme ale, aby rybu mohl mít na Vánoce každý, kdo chce, a tak cenu nezvyšujeme,“ ujistil ředitel Školního rybářství Protivín Václav Šrámek s tím, že na konečné výši ceny mají samozřejmě poslední vliv samotní prodejci.


Druhou nejoblíbenější vánoční rybou u nás je amur. „Má totiž kvalitní bílé maso a dlouhé svalové kůstky, které se dobře hledají. Navíc se dá upravovat na všechny způsoby jako kapr,“ doplnil ředitel rybářství