O město u česko-rakouské hranice a blízkého hraničního přechodu je ze strany podnikatelů veliký zájem. Existuje tu řada podniků, které dobře prosperují, rozvíjejí se, ale v tom je často brzdí velký problém: kde vzít kvalifikované pracovníky. A to přináší některé negativní důsledky i pro život ve městě.

„Mám velkou obavu z bujení ubytoven,“ říká starosta Kaplice Pavel Talíř. „Je tu velká poptávka po pracovních silách, které tu již není kde brát. Proto v Kaplici přibývají pracovníci sehnaní agenturami práce a město nad tím nemá žádnou kontrolu.“ Tito lidé bydlí v ubytovnách, kdy se vedle ubytoven oficiálních množí ubytovny „na černo“.
Nedostatek potřebných lidí pro místní podniky zaměřené z velké části na kovovýrobu způsobuje, že si pracovníky defacto přetahují mezi sebou a má to i jiné nepříjemné důsledky. Jako například, když prezident republiky při své nedávné návštěvě Kaplice vypustil do světa informaci, že jedna z místních firem skončí. Nad situací se zamýšlí starosta Kaplice Pavel Talíř.

Starosta Kaplice Pavel Talíř.Zdroj: Deník/Zuzana KyselováPrezident v Kaplici pronesl, že firma GMA Stanztechnik má potíže. To lidi v Kaplici vylekalo…
Prezident to pronesl v souvislosti s vyjádřením, že tu bude docházet k tzv. kanibalismu, kdy některé podniky skončí, propuštěné zaměstnance převezmou fungující firmy a lidi zase budou moci okamžitě nastoupit do práce. Jenomže když se vypustí o nějakém podniku informace, že skončí, lidi okamžitě začnou panikařit. Nevědí, co je pravda, a pro jistotu se začnou poohlížet po jiném zaměstnavateli. A to je velký problém, protože tím svou firmu pak skutečně do vážných potíží mohou dostat. Do problémů, kde by ta firma vůbec nemusela být.

Hovořil jste o tom s představiteli společnosti GMA Stanztechnik?
Mě samotného prezidentův výrok překvapil, protože jsem o ničem takovém nevěděl. Proto jsem si smluvil schůzku v GMA Stanztechnik, kde mě celým provozem provedli. Firma vyrábí, jede na plné pecky. Navíc vedení firmy má před sebou jasné cíle a vize dalšího rozvoje a vylepšení. V tom duchu také firma svůj areál předělává. Lidé ve vedení hovoří o navezení nových strojů, technologií, ta firma není v žádné kritické situaci. Nemůžu však říci, jak si stojí jejich mateřská firma. Ale česká firma jede na plné obrátky a vyrábí. A to je důležité.

Stalo se v posledních letech, že by v Kaplici nějaký podnik skončil?
Nevím o tom, že by vyloženě skončil. Naopak některé firmy masivně investují, jako třeba společnosti Engel, Hauser, investovala i GMA Stanztechnik do nákupu bývalé haly Engel. A jsou tu další, které investují a rozvíjejí se.

A objevují se další firmy, které by v území rády investovaly a stavěly. Problém je ale pracovní síla. Tady už není, kde vzít nové pracovníky. Tím se tu roztáčí přetahování zaměstnanců a jejich přeplácení. Pro zaměstnance je to dobré, protože si lidi vydělají víc peněz, ale na druhou stranu to může některé firmy zlikvidovat.

Prezident Miloš Zeman v pondělí odpoledne navštívil kaplickou strojírenskou společnost Engel.
Prezident v Engelu odpovídal na dotazy o Kajínkovi či o výstavbě dálnice D3

Nejenom vy, ale podle toho, jaké fámy někdy vznikají, očividně i obyvatelé Kaplice mají obavy, že se ve městě rozmnoží ubytovny.
Ano, mám obavu z bujení ubytoven, protože poptávka po pracovní síle je tady velká. To je náš velký problém, protože my, jako město, nad tím nemáme žádnou kontrolu. Lidi, kteří vlastní byty, je pronajímají a vznikají z nich tzv. ubytovny, kdy v jednom bytě bydlí třeba deset lidí. Tito lidé sem přicházejí ze zahraničí nebo různých koutů republiky, mají snahu si tu vydělat peníze, ale žijí tzv. trojsměnným provozem: práce, odpočinek a po výplatě zábava. To znamená alkohol a spolu s tím se nese i vandalismus. Mám strach, aby nám toto nepřerostlo přes hlavu. Jako město proti tomu totiž nemáme žádnou páku, jelikož vznikají ubytovny načerno, nejsou registrované a schválené, aby v nich byly splněny všechny stanovené podmínky hygienické, živnostenské a podobně. A úřady na ně nemohou, protože jsou vedené jako soukromé byty nebo bydlení. To je malér naší legislativy.

Debatujete s podnikateli o této problematice?
Každému podnikateli, se kterým jednáme, zdůrazňujeme, že pokud tady chtějí rozvíjet své podnikání, musí mít perspektivu na dostatek zaměstnanců, a ta tady není. Všem připomínáme, že v první řadě si musí zajistit zaměstnance, byty pro ně a další sociální hlediska. Dřív firmy, ať už byl jakýkoliv režim, jako první vybudovaly byty, k tomu pak školky a školy. A na to byly vytvořeny počty pracovních míst ve fabrice. Bohužel dnes jsou sociální hlediska trochu stranou. O školky, školy, dopravu a odpady se postará město, i když se zajišťují dost těžko, když ve městě v krátké době narostou podniky o několik set pracovních míst. Ale zajistit byty pro zaměstnance, leží na podnicích.

Prezident Miloš Zeman měl v Kaplici četné publikum.
Množství lidí si přišlo poslechnout prezidenta Miloše Zemana na kaplické náměstí