„Kaple je v současné době vymalovaná, zvenku obílená a rovněž jsme dokončili zrestaurování obrazu Panny Marie, který měl poškozený rám a na mnoha místech bylo potřeba nanést na plátno chybějící barvu. Obraz tak vypadá znovu opravdu pěkně a bude ozdobou kaple. Nyní opravujeme kříž, který stojí před kaplí a také plánujeme natření oken a dveří. Je na nich totiž šedá barva, která nám připadá esteticky nevyhovující. Zvolíme proto nějaký hnědý odstín, který bude vypadat o mnoho lépe,“ popsala hlavní body rekonstrukce starostka obce Marie Zídková.

Celková náklady se podle jejích slov vyšplhají na částku okolo sto šedesáti tisíc korun. „Na opravy jsme již získali dotaci ve výši sto tisíc korun. Část nákladů jsme pochopitelně hradili i z vlastního rozpočtu a část naopak tvořil sponzorský dar. Určitě ale budeme žádat o další finanční prostředky v některém z dotačních titulů,“ řekla.

Kaple Panny Marie Karmelské má podle slov Marie Zídkové pro všechny obyvatele obce důležitý význam. „Z každým zesnulým občanem obce se právě zde naposledy rozloučíme. Stejně tak chceme kapli znovu vysvětit. Každoročně se sem také přijede podívat celá řada turistů. Usilujeme o to, aby se obraz v kapli stal chráněnou kulturní památkou,“ plánuje Marie Zídková.

Bušanovičtí se do oprav kaple pustili již před třemi roky a ani letošní přívalové deště jejich plány nezastavily. „Jsem ráda, že tomu krásnému místu vrátíme původní podobu. Veškeré opravy by měly být hotové do konce letošního roku. Nejedná se ale o jedinou kapli, kterou opravujeme. V současné době už také finišují práce na rekonstrukci kaple sv. Václava v přilehlé osadě obce v Benedě a kapli sv. Karla Boromejského v Dolních Nakvasovicích. Je v našem zájmu zlepšit vizuální stránku obce i jejích přilehlých osad ke prospěchu všech obyvatel. V podobných akcích proto budeme pokračovat i nadále,“ uzavřela Zídková.

Obyvatelé Želibořic si opravy kaple Panny Marie Karmelské pochvalují. „Byla jsem se na opravenou kapli podívat a opravdu se mi moc líbila. Rekonstrukci potřebovala. Těším se až bude kompletně dokončená,“ popsala své pocity obyvatelka Želibořic Jiřina Krýchová.