Lidé ve věku 80+ jsou na Prachaticku téměř všichni naočkovaní, stejně tak je to u domovů seniorů a dalších pobytových sociálních zařízení. "Stejně je to také u učitelů, těch zbývá zhruba dvě stovky. Budou naočkováni všichni do konce března. Od dubna by měla být spuštěna kategorie ve věku šedesát plus," říká ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

Lidé mají volbu, kde se nechají naočkovat. Vybrat si mohou OČKO centrum, nebo svého praktického lékaře. Dotyčný člověk ale následně nemá možnost, aby svou volbu změnil. I praktický lékař totiž pacienta zapíše do registračního systému. Podle toho, kolik má zaregistrovaných lidí, dostane od krajského koordinátora množství vakcíny. Praktičtí lékaři přitom mohou očkovat pouze vakcínu AstraZeneca.

Letos budou zápisy do prvních tříd opět distanční. Ilustrační foto.
Zápis do školy bude jako loni jen distanční

"Kdo chce být naočkován dřív a má možnost dojet do Prachatic, je lepší využít OČKA. Navíc také v OČKU ho může naočkovat právě jeho praktický lékař, ti se tam totiž střídají. Pacient tak bude očkován svým lékařem a postará se o něj sestřička, kterou zná, ale v prostředí, které je k tomu určené," zhodnotil Čarvaš s tím, že v prachatickém OČKU lékaři využívají v pětaosmdesáti procentech vakcíny od Pfizer/BioNTech a ve zbytku využívají vakcín od Moderny. Nově schválená vakcína Johnson&Johnson by měla i do Prachatic dorazit možná až koncem dubna.

Zajímavá jsou i čísla z jednoho očkovacího dne, byl to pátek 12. března. Člověk, který hned u vstupu pomáhá příchozím pacientům zorientovat se v OČKO centru a upozorňuje, jaké dokumenty jsou potřeba před samotným vstupem k registračnímu počítači, nachodí za jediný den 25 678 kroků. Za jeden den minulého týden naočkovali lékaři 489 lidí, bylo to 398 seniorů, 6 učitelů, 38 zdravotníků a pracovníků v sociálních službách.

"Čtyři lidi jsme vrátili pro špatný termín a u stejného počtu lidí jsme odhalili staré doklady, ať už šlo o občanský průkaz nebo průkaz zdravotní pojišťovny," popsala Hanka Rabenhauptová, která je právě tím, kdo pomáhá všem příchozím a říká o sobě, že je uvaděčka. Pomohla i těm, kteří do očkovacího centra přišli bez brýlí, takových bylo dvanáct. Výjimkou nejsou ani lidé zdravotně postižení. Dorazilo 8 lidí na vozíku, 2 s opatrovníkem a 2 lidé nevidomí. Lékaři v OČKU poskytli 24 lékařských konzultací. Výjimkou nejsou ani popletené dokumenty, kterých bylo 10.

Místo, kde by v Prachaticích mohlo být parkovací stání pro čtyři karavany i s přípojkou na elektřinu.
Živé Prachatice chtějí kemp místo střelnice

Ani OČKU se nevyhýbají ztráty, takže lidé tam v pátek 12. března poztráceli 18 propisek, 6 fólií, 1 fotografii a 1 hodinky. "Ztratil se i dědeček, který se po chvilce našel, stejně jako zmíněné hodinky," dodala veselou příhodu Hanka Rabenhauptová. Upřesnila, že lidé v OČKU si mohou zkrátit dlouhou chvíli u televize, které jsou tam dvě, vybrat si ke čtení ze 78 časopisů nebo shlédnout výstavu o dobrovolnictví, která je rozprostřena na 12 panelech.