Je jich málo, nemohou rozhodovat, a tak na Babické v dubnu čekají nové volby. Zatím co ještě v uplynulém týdnu byl rozhodnut bývalý místostarosta kandidovat a pokusit se tak významně ovlivňovat dění v obci z postu starosty, nyní je všechno jinak.
„Zjistil jsem, že u některých původně nezávislých kandidátů došlo k určitým názorovým posunům, což mě vede k rozhodnutí, že se voleb nezúčastním,“ říká František Bakule.
Toho k rezignaci přivedla především plánovaná výstavba satelitní vesničky v blízkosti Babic, která je podle něho naprosto nevhodná. „Překvapuje mne úporná snaha prosadit něco, co z urbanistického hlediska působí nepřirozeně a násilně. Navíc by pozemky určené k výstavbě měly být prodávány výrazně pod kalkulační cenou. Nechci domýšlet důsledky na hospodaření obce,“ vysvětluje ke své rezignaci.
Podle starostky obce Anny Pilátové je za vším především to, že domky by měly vyrůst za domem místostarosty.
„Nemůžeme prodávat pozemky za kalkulační cenu. Nemáme v obci nic, školu, obchod, poštu. Proto je logické, že by zainvestování musela částečně zadotovat obec. Nicméně je špatné, že místostarosta odstoupil, protože nám to zkomplikovalo situaci. Já osobně budu znovu kandidovat,“ říká zastupitelka Babic Marie Pivoňková.
„Není to dobře, co se tady děje,“ říká Růžena Kimmelová z Babic se slovy, že ona sama s výstavbou domků souhlasí i za podmínky, že by musela obec doplácet. „Oživilo by se to tady,“ poznamenala obyvatelka.
„Uvidím, jak se bude situace v obci vyvíjet, a podle toho se rozhodnu, jestli vůbec půjdu k dubnovým volbám,“ říká Zdeněk Simota mladší z Babic.