Více než deset let je stejné nájemné nebytových prostorů. Prachatickému deníku to potvrdil jednatel Městské správy domů a bytů (MSDB) Prachatice Jiří Vejvoda. Pokud jde o prostor v centru, je to osm set korun na metr čtvereční a rok. V případě nebytových prostorů v jiných částech města, je částka o polovinu nižší.


„Existují ovšem historické výjimky, kdy jsou prostory pronajímány za vyšší cenu. Ty částky ale byly vysoutěženy ve výběrových řízeních samotným nájemcem," zkonstatoval jednal správy domů a bytů. Těm podnikatelům, kteří platili méně, bylo v letech 2008 až 2010 dorovnáváno vždy o inflaci tak, aby se výše nájemného srovnala na stanovené částky.


Městská správa domů a bytů pronajímá k podnikání 361 různých míst, ať už jde o kanceláře, prodejny, ordinace, restaurace, školní třídy i budovy, sklady nebo parkovací místa a garáže. „Celou budovu bývalých Žižkových kasáren pak pro město pronajímá soukromá realitní kancelář," řekl Jiří Vejvoda.


Prázdných městských nebytových prostorů ve městě mnoho není. „Je to kolem deseti míst. Nově je jedním z těch zajímavějších od února prázdná restaurace Nad Bránou," uvedl jednatel. Dlouhodobě jsou ale volné prostory v uvolněných pavilonech Základní školy Zlatá stezka. Podle odhadů město ztrácí za neobsazená místa tři sta až pět set tisíc ročně.

Městské nájmy:
Městská správa domů a bytů Prachatice pronajímá 361 nebytový prostor. Nejvíce je jich 
v centru města a Družstevní ulici, další jsou pak v budově polikliniky nebo v areálu bývalých kasáren. Zájemci, kteří tam chtějí podnikat, zaplatí v centru 800 Kč za metr čtvereční a rok. Mimo centrum je částka stanovena na 400 Kč. Zdroj: MSDB