Svobodný Hiršperk si pozval, již tradičně, muzicírující hosty - Pošumavskou dudáckou muziku, zajistil také dvě přednášky - jednu o staviteli Schwarzenberského plavebního kanálu Josephu Rosenauerovi a požehnání Rosenauerovy kapličky, Libín-S plavení dříví.

Na grilu se točilo prase, nabízely se vynikající meruňkové a rybízové koláče, ale také úplně teploučký chleba se škvarky, na výběr byly i různé pomazánky, voněly čerstvě opečené špekáčky.

O Josephu Rosenauerovi v expozici KANÁL EXPO vyprávěl pozorným posluchačům Vladimír Kouba - předseda Spolku Svobodný Hiršperk.

Před křižovatkou se v obou směrech zastavila auta, aby se tu mohli představit dravci - raroh lovecký, raroh jižní, jeden z krahujců, nakonec i orel skalní. Až na orla všichni z dravců se ukázali i při letu, prolétali i těsně nad hlavami diváků. Sokolnictví patří mezi české nehmotné památky UNESCO.

Pak již došlo na plavení dříví. Polena vhozená malými plavci se vydala na pouť dlouho cca 191 sáhů. Při plavení opět hrála Pošumavská dudácká kapela. Při vytahování dřeva, což je nejnamáhavější práce při plavení, bylo možné nejen zkušené plavce, ale i začínající, ale také duchovního - P. Karla Faláře. Ostatně, v řadě států Evropy, včetně České republiky, probíhají přípravy na zápis plavectví mezi nehmotné památky UNESCO.

Po plavení P. Karal Falář požehnal Rosenauerově kapličce, na které je datum 1818, lze tedy očekávat, že žulové výklenkové kapličce je letos 200 let, to už je příležitost k oslavení, je to důvod k zaříznutí narozeninového dortu.

Další akce na Schwarzenberském plavebním kanálu:
- 01.08.2018 (středa) ukázka plavení dříví u potoku Schrollenbach (A), jen cca 4 km od přívozu Dolní Vltavice Kyselov
- 19.08.2018 (neděle) Jelenovršské slavnosti na Jeleních Vrších s vyprávěním pohádek z obou stran Šumavy, folklorem, ale i s country tanci, samozřejmě s plavením dříví
- 25.08.2018 (sobota) poutní mše svatá u Rosenauerovy kapličky, celebruje P. Karel Falář z Volar
- 08.09.2018 ukázka plavení dříví u bavorských hranic s položením kytice lesního kvítí u Rosenauerova pomníku
- 15.08.2018 závěr plavební sezóny u potoka Ježová / Iglbach na česko-rakouských hranicích s folklorem a plavením dříví

Hynek Hladík
předseda Libín-S Prachatice, z.s. a
plavební ředitel