Ti, kdo směřovali k hraničnímu přechodu ve Strážném, ráno museli vyjet o dost dřív. Kamiony blokovaly silnice už nad Prachaticemi, cesta do Volar se změnila v bílé peklo, a ti nejzdatnější to zvládli za zhruba dvě hodiny. V osm hodin ráno se stala havárie osobního auta u Fefrovských rybníků u Prachatic a jeho vyprošťování svedlo dopravu do jednoho pruhu na zhruba hodinu. Jen o sto metrů dál pak uvízl řidič kamionu, který na pomoc čekal hodiny dvě.

Z Nové Pece k rakouskému hraničnímu přechodu Zvonková byla silnice neprůjezdná úplně. Silničáři jí zavřeli komplet. „Posíláme tam frézu,“ popsal Martin Grožaj z prachatické Správy a údržby silnic. Situace se uklidnila až kolem desáté. Fréza čistila silnici od odbočky na Klápu až na hraniční přechod.

Silničáři totiž předpokládají o víkendu obrovský nápor lyžařů. "Vzhledem k tomu, že už není kam sníh hrnout, museli jsme nasadit speciální techniku," doplnil Martin Grožaj. I tak by prý řidiči měli na silnici z Nové Pece na hraniční přechod s Rakouskem jen se zimní výbavou. "Nakonec je to jediný úsek na Prachaticku, kde je zimní výbava v tomto období povinná," uzavřel Martin Grožaj.

Každopádně i o víkendu silničáři čekají další přívaly sněhu. Předpokládají občané sněžení v sobotu během dne. Hlavní nápor sněhu prý přijde v noci ze soboty na neděli a v neděli.

Reportáž přímo z kabiny posypového vozu najdete pouze v tištěném vydání jihočeských Deníků v sobotu 20. ledna.