Historicky první přímý televizní přenos z jednání zastupitelů mohli, byť náhodně, sledovat v pondělí všichni Vimperáci ve vysílání tamní kabelové televize.


„Docela mne mrzelo, že jsem se o tom dozvěděl, až když jsem vstoupil do sálu. Nebylo to v souladu s jednacím řádem, ale to nakonec zastupitelé dali do souladu tím, že natáčení schválili. Pokud by to mělo platit do budoucna, musel by se změnit jednací řád. Možná o tom měli vědět i lidi víc dopředu, aby se na to mohli dívat," uvedl tajemník MěÚ Vimperk Zdeněk Ženíšek.


„Obrátil se na nás starosta, zda bychom byli schopni pořídit ze zastupitelstva přímý přenos do kabelové televize, což není problém. Proto navrhl, abychom to zkusili již při červnovém jednání," dodal Petr Krejsa z televizního Studia Epigon. Protože se podobný přenos z jednání zastupitelů dělal poprvé, nechtěli ani divákům kabelové televize raději dopředu nic slibovat.


Přímý televizní přenos z jednání vimperských zastupitelů byla iniciativa starosty. „O přímém přenosu jsem se bavil s provozovatelem kabelové televize možná už před třemi roky, tehdy to ale nebyl schopen technicky zabezpečit. Nedávno se mi ozval ředitel Střední školy Vimperk, že už by to šlo. Sliboval jsem si od toho především to, že lidé, kteří jsou hůře pohybliví a mají kabelovou televizi, se budou moct na jednání zastupitelů podívat doma. Upřímně řečeno jsem ani nevěděl s dostatečným předstihem, že se přímý přenos uskuteční, proto jsme to předem ani neavizovali," uvedl starosta Bohumil Petrášek.


Přímý přenos z jednání zastupitelů měl spíše zkušební charakter, to tvrdí i ředitel Střední školy a Základní školy Vimperk Lubomír Pichler. „Vzhledem k pořizování audio záznamu nebylo přímé vysílání do kabelové televize hlavní cíl. V minulosti jsme o tom uvažovali, ale byl problém hlavně s legislativou. Ne snad, že bychom to neuměli, jsme škola a máme jen omezené podmínky, ale opakuji, že vysílání do kabelové televize nebyl hlavní cíl," dodal Lubomír Pichler s tím, že problematické je napojení na cizí linky, které se pro přenos využívají. „Zjišťoval jsem si pouze to, jak to funguje. Vím, že byl trochu problém se zvukem, takže to řešili naši technici na odbavovacím středisku na Sojčáku," dodal.


Reakce lidí na zkušební vysílání starosta Petrášek ještě neměl. „Na peoplemetru jsme s jednáním zastupitelů určitě prohráli s fotbalovým přenosem z mistrovství světa," odlehčil Bohumil Petrášek. Na druhou stranu fotbalové utkání netrvalo ani zdaleka tak dlouho, jako jednání zastupitelů. Na tom příštím v září hodlá starosta předložit změnu jednacího řádu, která by umožnila z jednání pořizovat nejen audio, ale i videozáznam s možností i přímých přenosů. Pokud by se pro tuto možnost zastupitelé rozhodli, byl by Vimperk mezi městy výjimkou.


Například v Prachaticích se sice z jednání zastupitelů pořizuje audio a video záznam, nicméně napřímo do kabelové televize se nepřenáší. I to má podle tajemníka MěÚ Prachatice Karla Paška jasná pravidla. „Nejedná se o přímý přenos, ale audio a video záznam. Ten je následně ke zhlédnutí v kabelové televizi týden po jednání vždy od pondělí do úterý ve čtyřiadvacetihodinové smyčce. Platí, že na pořízení záznamu vždy před zahájením jednání starosta upozorní všechny přítomné. A pro dodržení platné legislativy jsou i při samotném jednání v případě individuálních žádostí občanů zveřejněna pouze křestní jména a příjmení bez dalších citlivých údajů," doplnil Karel Pašek.