Zástupci životního prostředí věděli, že jeden z stromů se naklání a mělo snahu problém řešit. „Jenže lidé, kteří tudy chodí na procházky, nás upozornili, že strom se naklání stále více,“ řekla Marie Peřinková. Součástí žádosti o dotaci byla fotodokumentace stromu. Po upozornění tak zástupci odboru vyrazili na místo z fotoaparátem znovu.

„Fotky potvrdily větší náklon, a tak jsme stav nechali prozkoumat odborníkem a následně rozhodli o pokácení, protože lípa byla nakažena dřevokaznou houbou. Reálně hrozil pád,“ vysvětlila rozhodnutí vedoucí odboru ŽP.

Vánoční strom loni daroval Oldřich Ježek. O tom letošním se ještě rozhoduje.
Vánoční strom přivezou na prachatické náměstí za pár dní

Kácení se ale někomu nelíbilo, a tak vše začala po anonymním vyrozumění šetřit Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích. Odbor životního prostředí v těchto dnech dostal výsledek. „Chybu jsme neudělali a zákon neporušili. Naše rozhodnutí bylo správné,“ ujistila Marie Peřinková.

Druhou z lip na stejném místě nechalo město ošetřit odborníkem. Tu pokácenou zatím nová nenahradí. „Předpokládá se, že tam houba je a může napadnout i nový strom,“ uzavřela.