Na zápis do první třídy se většina dětí těší. Snaží se předvést vše, co se už stihly naučit, byť někdy potřebují malou nápovědu od maminky nebo od paní učitelky, když si třeba nemohou vzpomenout na básničku.


A užít si přichází zápis svého dítěte i rodiče. V Netolicích, jak alespoň vypozoroval za posledních pět let ředitel tamní základní školy Ladislav Vovesný, se snaží přivést k zápisu budoucího prvňáčka oba rodiče. „K zápisům chodí, řekl bych, ze dvou třetin oba rodiče. Pokud už přijde jen jeden rodič, v drtivé většině je to maminka. Ale není výjimkou, že dorazí i prarodiče. U nás se ale rodiče snaží k zápisům přijít oba, zápis, pokud nemá dítě odklad, je jen jednou za život, takže si to rodiče snaží užít," říká ředitel školy.


I v Netolicích mají zápis rozdělen do dvou dnů. „Je to čistě z praktických důvodů, ne všichni rodiče mohou přijít v pátek z pracovních důvodů, nebo jsou z okolních obcí a prostě to nestihnou. V pátek máme zápisy ve dvou odděleních, v sobotu jen v jednom, nicméně máme domluveno, že kdyby v sobotu dorazilo dětí víc, je další paní učitelka na telefonu a během čtvrt hodiny tu může být. Někteří rodiče využívají i možnosti, že se k zápisu předem objednají, což je tak třetina z nich. Ale dopředu říct, že v pátek přijde tolik a v sobotu tolik dětí, není možné. Takže jsme připraveni na všechno," podotkl Ladislav Vovesný.


Kromě zážitků, na které možná děti za pár let zapomenou, pokud jim je nepřipomenou fotografie nebo záběry z kamery či mobilního telefonu v rukách rodičů, si od zápisu každý předškolák odnesl malý dárek. „Je to tak říkajíc systém děti dětem. Drobné dárky připravovaly ne zas až tak o moc starší děti, část z dárků pak připravovaly děti i ve školní družině. Zbytek drobností se nám daří sehnat díky sponzorům," doplnil ředitel.