Zároveň ale poukazují na fakt, že do tábořišť stále častěji pod stan přijíždějí i pěší turisté.
Ty teď tábořiště doslova drží nad vodou, zatímco provozovatelé své naděje upínají především k sezoně v příštím roce, kdy by měly být limity pro splouvání k vodním turistům znovu o něco benevolentnější. K Vltavě teď ale spíše než řeka samotná lákají nové atrakce, které na břehu řeky vznikají. Kemp v Nové Peci především ke zdejší in-line dráze, která vede až do Stožce, do tábořiště na Soumarském mostě zase láká turisty i nově otevřená naučná stezka. Na té mohou návštěvníci vidět unikátní obnovu dříve vytěženého rašeliniště. I z důvodu přílivu pěších turistů provozovatelé neváhají do kempů investovat. V Nové Peci například plánují na příští rok otevření úplně nového kempu. V letošním roce se ovšem zdejší návštěvníci budou muset smířit s provizorním řešením tábořiště.


„Nechceme ale turisty posílat jinam, kemp bude otevřený i letos. Jeho zázemí ale bude zařízeno jen tím nejnutnějším," upozornil starosta obce Jakub Koželuh. Nové tábořiště by mělo vzniknout asi tři sta metrů od toho nynějšího. A zatímco to současné se nachází v chráněné krajinné oblasti, to nové už bude ležet na území Národního parku Šumava. S parkem nyní obec projednává novou podobu kempu, ve kterém by podle všeho mohly stát i dva apartmány pro handicapované turisty a vedle plochy pro stanování tady vyrostou i dřevěné chatky. A mimo jiné také moderní sociální zázemí. „A právě sprchy a WC by měla být otevřena i těm, kteří budou sportovat na dráze," informoval Jakub Koželuh.


Právě dřevěné chaty by v Nové Peci měly vyrůst kvůli turistům, kteří spíše než zážitky na vodě vyhledávají přírodu kolem ní. „Ale i stanování se pro mnoho pěších turistů stává vyhledávanou alternativou k dalším jiným typům nejlevnějšího ubytování," doplnil starosta Nové Pece Jakub Koželuh.
I do tábořiště na Soumarském mostě teď dříve než jindy směřují pěší turisté. I pro ně zde právě v letošním roce otevřeli nový stánek s občerstvením. Příliv těchto turistů způsobilo podle správkyně kempu Evy Klementové především otevření nové naučné stezky.


„Je otevřena jen pár dní, ale už teď se sem jezdí dívat mnoho turistů. Máme z toho radost, protože z hlediska vodáků je sezona ještě horší, než v loňském roce," uvedla Eva Klementová s tím, že v květnu se zatím splouvalo jen velmi málo. „Uvidíme, jaké to bude v červnu, ten rozhodne. Důležité budou i prázdniny, těch se ale trochu obáváme, ty limity jsou letos opravdu přísné. Snad se to zlepší příští rok," přála si Eva Klementová a připomněla, že v letošním roce se neplatí poplatek za osobu, ale za loď. „V praxi to znamená to, že když jede jediný člověk, zaplatí tolik, jako kdyby jel i s kamarády, je to asi tři sta korun," doplnila Eva Klementová závěrem.