Jaký je hlavní program vašeho kulatého výročí?
Vše začíná tradiční školní akademií ve čtyři odpoledne. Na tu naši žáci pilně nacvičovali. Bude to jakési zahájení celé akce. Za hlavní téma akademie jsme tentokrát zvolili stroj času. Žáci jím budou cestovat a pokusí se v něm zmapovat dvacetiletou historii školy.

Kdo jste na páteční odpoledne pozvali?
Rozesílali jsme pozvánky skoro všem absolventům ZŠ v Národní. Zúčastnit by se měli i bývalí a současní učitelé. Po dvaceti letech bychom se chtěli na jeden den zastavit a společně zavzpomínat na bohatou historii, kterou nejmladší škola ve městě má.

Oslavy akademií ale zdaleka nekončí. Jaký další plán máte připravený?
Pro návštěvníky, kteří na naší škole dlouho nebyli, jsme připravili od pěti hodin veřejné prohlídky školy. Budou každou půlhodinu až do sedmi večer. My při nich bývalým studentům a všem hostům ukážeme, jak naše škola vypadá po velkých změnách v současnosti.

ZŠ Národní se také profiluje jako škola fotbalová. Máte připravenou i nějakou sportovní akci?
Samozřejmě jsme nechtěli zapomenout na naše sportovce, a proto jsme uspořádali fotbalový turnaj, který začíná v pět odpoledne na školním hřišti. Zúčastnit se ho může naprosto každý, od absolventů až po jejich rodiče.

A co ti nejmenší. Jaký program čeká je?
Ve stejnou dobu, kdy slavnostně přivítáme všechny hosty tedy v pět, máme také připravenou dětskou pouť na školní zahradě, kde budou děti plnit různé zábavné úkoly.

Vypadá to, že jste nezapomněli na žádnou generaci. Jak jinak se ještě současní žáci zapojili, tedy kromě akademie, do jubilejního výročí?
Hlavně bych chtěla připomenout, že po zahájení výročí se v areálu školy uskuteční vernisáž výstavy výtvarných prací našich studentů. Každá třída přispěla svým dílem k historii školy a zároveň jakýmsi způsobem Národku výtvarně ztvárnila.
Podle mého názoru se výstava velice zdařila a doufám, že neunikne pozornosti našich návštěvníků.

V podvečerních hodinách jsou pak ke 20.výročí na programu ještě další akce…
Od sedmi hodin jsme pozvali prachatické pěvecké sbory a taneční seniory. Nezapomněli jsme ani na naše seniory, kteří vystoupí se svým country tancem. Jako další hosty jsme pak pozvali soubor Pětilisté růže z Tábora, který nám předvede šermířské souboje a celý program také završí ohnivá show. Od devíti hodin program zpestříme lampiónovým průvodem. Samotný konec našich oslav bude okolo půlnoci, přičemž po celou dobu bude hrát k poslechu a tanci také muzika.

Škola vydala k tomuto jubileu almanach…
Ano. Na almanachu jsme pracovali dlouho a nakonec se nám vcelku podařilo vymezit ty nejdůležitější události týkající se naší školy. Především jsme v něm ale zapsali všechny učitele a absolventy školy.

V čem podle vašeho názoru spočívá největší kouzlo akce?
Rozhodně bude krásné vidět tolik bývalých absolventů a učitelů. Mnoho dětí tady prožilo devět let, což je velmi dlouhá životní etapa. Ve škole se shledají bývalí přátelé, kteří se leckdy neviděli mnoho let. Z tohoto hlediska to bude vskutku výjimečné setkání a oslava.

Libor Staněk